Ambasador Ukrainy o wizycie abp. Paula Gallaghera: Stolica Apostolska doskonale rozumie obecną sytuację

"Główne przesłanie, jakie płynie z wystąpień abp. Gallaghera jest takie, że Stolica Apostolska doskonale rozumie obecną sytuację. Dzięki wielu spotkaniom i rozmowom arcybiskup jest absolutnie świadomy poziomu trwającego kryzysu, cierpienia narodu ukraińskiego i konieczności jego wspierania" - powiedział o wizycie abp. Paula Gallaghera, ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej, Andrij Jurasz.

fot. Andrii Yurash/Twitter.com

Niezwykle ważną wizytą w bardzo trudnym czasie nazwał ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej odwiedziny w tym pogrążonym w wojnie kraju watykańskiego odpowiednika ministra spraw zagranicznych. Andrij Jurasz towarzyszył abp. Paulowi Gallagherowi w czasie jego rozmów we Lwowie i Kijowie oraz w odwiedzinach męczeńskich miast, takich jak Bucza, Irpień i Worzel.

Ta wizyta przybliżała Papieża do cierpiących mieszkańców Ukrainy i potwierdziła znaczenie dialogu dla przywrócenia pokoju – powiedział Radiu Watykańskiemu ambasador Ukrainy. Podkreślił, że różnorodność jest częścią ukraińskiej tożsamości. Nasze władze planują odbudowę z najwyższym szacunkiem dla kulturowej, religijnej i etnicznej różnorodności, z której składa się naród – zaznaczył Andrij Jurasz.

„To była bardzo ważna wizyta”

To była bardzo ważna wizyta w tym trudnym czasie. Jednak główne przesłanie, jakie płynie z wystąpień abp. Gallaghera jest takie, że Stolica Apostolska doskonale rozumie obecną sytuację. Dzięki wielu spotkaniom i rozmowom arcybiskup jest absolutnie świadomy poziomu trwającego kryzysu, cierpienia narodu ukraińskiego i konieczności jego wspierania powiedział papieskiej rozgłośni.

Reklama
Reklama

Drugim niezwykle cennym przesłaniem, które dał Ukrainie watykański sekretarz ds. relacji z państwami jest ponowne potwierdzenie przez Stolicę Apostolską, że uczyni ona wszystko co możliwe, by wesprzeć nasz kraj na różnych płaszczyznach, w tym zadbanie o to, by Ukraina została włączona do wszelkich międzynarodowych działań, które zapewnią jej konieczną pomoc humanitarną i pomogą w położeniu kresu wojnie – dodał.

Fakt, że wojna nadal zajmuje czołowe miejsce w światowych mediach ma fundamentalne znaczenie. Jest to przekaz, że nie jest to tylko kwestia ukraińsko-rosyjska, ani nawet regionalna. Jest to coś, co dotyka cały świat, ponieważ konsekwencje tej wojny odbijają się na różnych poziomach i w różnych obszarach. Ważny wciąż jest jasny przekaz na temat tego kto jest ofiarą, a kto agresorem. Ma to istotny wpływ na opinię publiczną – mówił Andrij Jurasz.

Reklama
Reklama

Obecnie nie można ujawniać szczegółów toczących się w kraju negocjacji

Przedstawiciel Ukrainy podkreślił, że w obecnej chwili nie może ujawniać zaangażowania watykańskiej dyplomacji w rozwiązanie konfliktu, ale, jak powiedział, jest ono ogromne i na różnych płaszczyznach. Wyraził wdzięczność za propozycję Stolicy Apostolskiej, aby pomóc w znalezieniu wynegocjowanego zakończenia zarówno pojedynczych wydarzeń i impasów, jak i całego konfliktu.

Ambasador Ukrainy wskazał, że Watykan angażuje się na każdym poziomie, który wiąże się z pomocą i ratowaniem ludzi. Obecnie nie można ujawniać szczegółów toczących się w kraju negocjacji, aby ich nie narażać na szwank, ale – jak powiedział ambasador – wszystko wyjdzie na jaw w przyszłości.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę