Nasze projekty

Studenci chcą być aktywni w Kościele

Nie chcemy być "młodymi emerytami" - deklarują francuscy studenci, nawiązując do słów papieża Franciszka wypowiedzianych podczas ŚDM w Krakowie. Papieska refleksja zainspirowała uczestników "Ecclesia Campus" - krajowego spotkania francuskich studentów. Tegoroczna edycja, poprzedzająca Synod Biskupów, zgromadziła rekordową liczbę ponad 2,7 tys. uczestników.

Przygotowania do październikowego Synodu Biskupów o młodzieży i powołaniu są we Francji inspiracją dla środowisk akademickich. W miniony weekend ponad 2,7 tys. studentów z całego kraju zgromadziło się w Lille na północy kraju na organizowanym co trzy lata spotkaniu Ecclesia Campus, uznawanym za największe w skali kraju spotkanie młodzieży akademickiej, nie licząc wydarzeń sportowych.

Motto spotkania: „zaangażować się, by rozkwitać” zainspirowane było refleksją papieża Franciszka wypowiedzianą na krakowskich Błoniach, że młodzi nie powinni stawać się „przedwczesnymi emerytami”. Przez 2 dni studenci uczestniczyli w warsztatach, debatach i wspólnej modlitwie. Dyskutowali m.in. o odkrywaniu powołania, pomocy chrześcijanom na Bliskim Wschodzie, o tym, jak dawać świadectwo wiary w miejscu pracy, wspierać ubogich i działania na rzecz pokoju. Uczestnicy spotkania, nazywanego we Francji „mini ŚDM-em”, uczestniczyli też w warsztatach poświęconych różnym formom modlitwy, m.in. adoracji, modlitwie różańcowej, medytacji ignacjańskiej i uwielbieniu.

Spotkali się także z delegatami, którzy będą reprezentowali francuską młodzież podczas marcowego spotkania presynodalnego w Rzymie, w którym weźmie udział 300 młodych ludzi wydelegowanych przez konferencje episkopatów z całego świata.

Reklama

W Francji ok. 12 tys. młodych zrzeszonych jest w ok. 220 duszpasterstwach i wspólnotach akademickich. XV Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania” odbędzie się w Rzymie w dniach 3-28 października z udziałem biskupów z całego świata.

abd (KAI) / Lille

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite