Spłonął kościół w Glasgow. „Był duchowym domem polskiej społeczności”

Niemal doszczętnie, w nocy z wtorku na środę, spłonął zabytkowy kościół św. Szymona w Glasgow. Od zakończenia II wojny światowej był religijnym centrum tamtejszej Polonii.

fot. Archidiecezja Glasgow/ Twitter

Ogień gasiło ponad 30 strażaków, którzy przybyli na miejsce pożaru o godz. 2:40. Jak wynika ze zdjęć i filmów zamieszczonych w internecie, runął dach świątyni, a zniszczeniu uległy również wszystkie okna.

„Zniszczenie kościoła św. Szymona będzie ciosem dla ludzi nie tylko w zachodniej części Glasgow, ale też znacznie dalej. Choć niewielki rozmiarem kościół św. Szymona był często odwiedzany i stanowił duchowy dom polskiej społeczności na zachodzie Szkocji, która założyła tam sanktuarium. Kościół św. Szymona był bardzo kochanym punktem na mapie” – czytamy w oświadczeniu archidiecezji Glasgow.

Przed zrujnowanym kościołem modliła się w środę, pod przewodnictwem ks. Mariana Łękawy SAC, miejscowa Polonia. „Niezwykle smutna wiadomość dzisiejszego rana. Kościół św. Szymona był w sercu naszej polskiej społeczności z cotygodniowymi polskimi nabożeństwami. Będzie nam go bardzo brakowało” – napisali w mediach społecznościowych członkowie pobliskiego Polskiego Klubu im. Sikorskiego.

Wyrazy solidarności z polską społecznością przekazali m.in. minister zdrowia w szkockim rządzie Humza Yousaf oraz lider szkockiej gałęzi Partii Pracy Anas Sarwar.

Reklama
Reklama

Chodzili do niego polscy żołnierze

Zbudowany w 1858 r. kościół św. Szymona był trzecią najstarszą świątynią katolicką na terenie archidiecezji Glasgow. Podczas II wojny światowej chodzili do niego stacjonujący w pobliskich koszarach żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Od tego czasu nazywany był polskim kościołem, a wojenne związki z Polską upamiętnia tablica na fasadzie budynku. Po wojnie świątynia pozostała centrum duchowym polskiej społeczności w Glasgow, także po tym, gdy od 2004 r. do Szkocji napłynęła fala emigrantów zarobkowych z Polski. W każdą niedzielę była tam odprawiana msza święta po polsku.

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę