Nasze projekty

Słyszeliście o „pięknej nieznanej”? To trzecia co do wielkości hiszpańska katedra

Mimo że to trzecia co do wielkości katedra w Hiszpanii, nie jest zbyt popularna. Często nazywa się ją "piękną nieznaną", a w tym roku obchodzi 700-lecie istnienia.

W Palencji, mieście ok. 250 km na północ od Madrytu znajduje się katedra św. Anatolina. To trzecia co do wielkości katedra w Hiszpanii, jednak mało znana. Popularnie nazywa się ją „piękną nieznaną”.

Według dokumentów kamień węgielny pod tę świątynię został położony 1 czerwca 1321 r. Katedrę św. Antolina wybudowano w stylu gotyckim, ale ma również elementy wizygockie i romańskie. Długość świątyni wynosi 130 m, a wysokość 42 m.

700 lat wielkiej historii. Z tym miejscem jest związanych wielu świętych

Z okazji 700-lecia katedry, mszę odprawił abp Bernadito Auza, nuncjusz apostolski w Hiszpanii, który przypomniał w homilii znaczenie dziedzictwa historycznego, artystycznego i kulturalnego katedry.

Reklama
Reklama

W Palencji powstał pierwszy ośrodek uniwersytecki na ziemi hiszpańskiej, gdzie studiował, a następnie wykładał św. Dominik Guzmán (1170-1221). Z katedrą związanych jest wielu świętych, m. in. Franciszek Fernández de Capillas, misjonarz na Filipinach i pierwszy męczennik w Chinach. W tym mieście powstało też kilka zgromadzeń zakonnych, m. in. Misjonarki Eucharystyczne z Nazaretu, które w tym roku obchodzą stulecie istnienia.

Nuncjusz apostolski zachęcił do poznania tej wielkiej historii, której symbolem jest katedra w Palencji.

kh/Vatican News/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę