Nasze projekty

Sekretarz gen. ONZ przyznaje rację papieżowi

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon z zadowoleniem przyjął encyklikę „Laudato si’”

Podobnie jak papież Franciszek podkreślił, że „obowiązkiem ludzkości jest troska o nasz wspólny dom, Ziemię”, a także „okazywanie solidarności z najuboższymi i najsłabszymi członkami społeczeństwa, którzy najbardziej cierpią z powodu skutków zmian klimatu”. Jednocześnie wezwał rządy państw do „postawienia globalnego dobra wspólnego ponad interesy narodowe” i do przyjęcia „ambitnego, powszechnego porozumienia” na tegorocznym szczycie klimatycznym w Paryżu.

 

W specjalnym oświadczeniu Ban Ki-moon wskazał też, że papież w swej encyklice uznaje „solidną naukową zgodę” co do tego, iż znaczące ocieplenie klimatu naszej planety jest „głównie wynikiem działalności człowieka”, a także opisuje zmiany klimatyczne jako newralgiczne zagadnienie moralne wymagające dialogu ze wszystkimi warstwami społecznymi.

Reklama

Sekretarz generalny ONZ wyznał również, że nie może się doczekać spotkania z papieżem podczas jego wizyty w siedzibie ONZ we wrześniu br., podczas otwarcia 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego tej organizacji.

W rozmowie z dziennikarzami w Nowym Jorku Ban Ki-moon powiedział, że zgadza się z papieżem Franciszkiem co do tego, że zmiany klimatyczne są zagadnieniem moralnym, które domaga się pilnego, wspólnego działania. Jest to kwestia sprawiedliwości społecznej, praw człowieka i podstawowych zasad etycznych – zaznaczył koreański polityk. Wezwał wspólnotę międzynarodową, by robiła znacznie więcej na rzecz pomocy najuboższym i najsłabszym członkom społeczeństwa, którzy cierpią z powodu skutków zmian klimatycznych.

Podziękował Franciszkowi za zajęcie tak „mocnego stanowiska” w kwestii potrzeby pilnego, globalnego działania.

Reklama

pb (KAI/un.org) / Nowy Jork

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę