Sagrada Familia zyska nowe wieże. Symbolizować będą czterech Ewangelistów

Już za kilka miesięcy słynna bazylika Sagrada Família w Barcelonie wzbogaci się o cztery wieże Ewangelistów. Każda z nich mierzyć będzie 135 metrów wysokości, a ich zwieńczeniem będzie 22,5 metrowy szczyt. Otaczać one będą środkową, mierzącą 174 metry wieżę Jezusa.

fot. Sung Shin/unsplash.com

Do końca bieżącego roku gotowe mają być wieże Marka i Łukasza, natomiast w 2023 roku – wieże Jana i Mateusza. Biuletyn „Catalogna Religione” przedstawił rzeźby – przedstawiające symbole Ewangelistów – które zwieńczą poszczególne wieże. Rzeźbiarz Xavier Medina Campeny stworzył dzieła z białego marmuru pochodzącego z Grecji.

Św. Marka symbolizuje rzeźba lwa, św. Łukasza – byka, św. Matusza – anioła, zaś św. Jana – orła. Staną one na otwartych księgach z marmuru, z wypisanymi na nich skrótami nazw ksiąg Ewangelii, wykonanymi w formie mozaiki z ceramicznych odłamków (trencadís). Każdej z rzeźb dołożono skrzydła z białego cementu.

Wnętrza 135-metrowych wież będą puste – umieszczone tam zostaną jedynie reflektory oświetlające środkową wieżę Jezusa, mierzącą 174 metry. Podstawa każdej z wież Ewangelistów będzie przypominać szczyty fasady bazyliki. Zostanie pokryta mozaikami, na których znajdą się słowa: „Amen” i „Alleluia”. Zgodnie z projektem katalońskiego architekta-wizjonera Antonia Gaudiego, napisy na elewacji budowli mają skłaniać ludzi do spontanicznego oddania chwały Bogu. Mozaiki przedstawiać będą również palmy – symbole męczeństwa oraz elementy roślinne, obecne w całej świątyni.

Reklama
Reklama

Do monumentalnej świątyni, budowanej od 140 lat, wracają turyści. Przewiduje się, że w 2023 roku będzie ich znowu tylu, co przed pandemią. Do normalnego stanu powróciło już życie liturgiczne w bazylice.

KAI, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę