Nasze projekty

Rekordowe odszkodowanie dla ofiar księży. Diecezja w stanie upadłości

W Stanach Zjednoczonych diecezja musi zapłacić rekordowo wysokie odszkodowanie za przestępstwa popełnione przez księży – chodzi o 26 milionów dolarów, które trafią do 145 osób. Przez ten wyrok diecezja znalazła się w stanie upadłości.

Chodzi dokładnie o diecezję Winona-Rochester w Minnesocie. Sąd nakazał wypłatę odszkodowań w wysokości 26 milionów dolarów. 21,5 miliona ma pochodzić od diecezji, a pozostała suma od ubezpieczyciela.

Pieniądze zostaną wypłacone 145 ofiarom księży. Przez tak wysokie odszkodowanie biskup musiał ogłosić bankructwo diecezji. Teraz diecezja opracowała plan reorganizacji finansowej, który ma zatwierdzić sąd upadłościowy. To pozwoli na wypłatę odszkodowań.

Nie możemy nigdy zapominać o krzywdzie wyrządzonej przez osoby, które nadużyły swojej władzy i autorytetu – powiedział bp John Quinn, stojący na czele diecezji Winona-Rochester. Musimy być czujni i zaangażowani w ochronę młodzieży z naszej diecezji. Musimy zapewnić im bezpieczeństwo i duchową opiekę – stwierdził.

Reklama
Reklama

Wypłata wielu odszkodowań była możliwa dzięki „Minnesota Child Victims Acts” – nowemu prawu, które tymczasowo wydłuża okres przedawnienia w przypadkach wykorzystywania seksualnego nieletnich.

SPRAWDŹ: Watykan: Nigdy nie starano się o beatyfikację van Straatena

ag/Il Messagero/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite