Rekordowa liczba uczestników na Kongresie Misyjnym we Francji

Katolicy we Francji rozpoczęli miesiąc misyjny ogólnokrajowym kongresem poświęconym ewangelizacji. Po raz pierwszy od swego powstania w 2015 roku nie odbył się on wyłącznie w Paryżu, ale w dziewięciu miastach w całej Francji. Przełożyło się to na wyjątkowy sukces, jeśli chodzi o frekwencję. W dwudniowym spotkaniu wzięło udział ponad 17 tys. uczestników, w porównaniu do 5 tys. sprzed roku.

fot. Luis Quintero/pexels.com

W tej wyjątkowej inicjatywie wzięło udział 1,5 tys. księży, 2,4 tys. wolontariuszy i 1,5 tys. prelegentów. Wydarzenia zaplanowano tak, żeby znaleźli w nich coś dla siebie zarówno ludzie młodzi, jak i starsi, pamiętano również o misyjnych atrakcjach dla dzieci. Dyskusjom i panelom towarzyszyły misyjne warsztaty. Duży akcent położono na wspólną modlitwę, Eucharystię i nieustanną adorację Najświętszego Sakramentu. Przez ulice dziewięciu miast, które gościły kongres, przeszły orszaki, w których niesiono relikwie m.in. patrona ewangelizacji św. Marcina i patronki misji św. Teresy z Lisieux.

Codzienność Kościoła we Francji

Uczestnicy podkreślają, że szczególnym wydarzeniem była modlitwa do Ducha Świętego za uczestniczących w kongresie kapłanów. Podkreśla się, że miała ona miejsce na kilka dni przed opublikowaniem we Francji raportu dotyczącego nadużyć ze strony duchowieństwa. Jeden z okrągłych stołów dotyczył też tematu: „Nadużycia seksualne: jak nosić koszulę wstydu i pozostać świadkiem Chrystusa?”.

Na warsztatach podejmowano tematy dotyczące codzienności Kościoła we Francji. Rozmawiano m.in. o dialogu z muzułmanami i głoszeniu Jezusa w świecie biznesu. Podjęto także kwestię ekologii, zastanawiając się czy jest ona ryzykiem czy szansą dla ewangelizacji. W dyskusjach pojawił się m.in. temat zamykania francuskich parafii i nowych wyzwań duszpasterskich, jakie na takich terenach powstają. Młodzi pytali się także, jak za przykładem naszych braci chrześcijan na Bliskim Wschodzie możemy być misjonarzami, gdy jesteśmy mniejszością.

Reklama
Reklama

Organizatorzy zapowiadają, że po tegorocznym sukcesie kolejny Kongres Misyjny zostanie rozłożony na kolejne miasta, by mogły stać się one laboratorium nowych inicjatyw misyjnych dla zsekularyzowanej Francji.

pa/Beata Zajączkowska/vaticannews.va/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę