Nasze projekty

Poświęcono sanktuarium Mojżesza

Prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandri przebywa w Jordanii jako specjalny wysłannik Ojca Świętego na uroczystości poświęcenia sanktuarium upamiętniającego pobyt Mojżesza na Górze Nebo. Towarzyszą mu dwaj arabscy franciszkanie: o. Feras Hejazin - przełożony klasztoru na wspomnianej górze, i o. Rami Asakrieh - jego poprzednik na tym stanowisku, a obecnie proboszcz w Betlejem i asystent Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Ziemi Świętej.

W liście do swego specjalnego wysłannika Franciszek przypomniał, że „z Góry Nebo (na zdjęciu powyżej) Pan pokazał Mojżeszowi «całą ziemię Gilead aż po Dan, całą krainę Judy aż po Morze Zachodnie, Negeb i okręg doliny koło Jerycha» (Pwt 34, 1-3). Nacieszywszy się krótko widokiem tej ziemi, płynącej mlekiem i miodem, sławny prorok umarł «w krainie Moabu, według postanowienia Pana»” i tam został pochowany”. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że Mojżesz był poprzednikiem przyjścia Chrystusa i stąd znaczenie sanktuarium wzniesionego w miejscu jego spoczynku.

To miejsce śmierci i pochówku Mojżesza, gdzie istniało już sanktuarium bizantyjskie, odkryte w zeszłym stuleciu przez franciszkańskich archeologów, odwiedzili podczas swych wizyt w Ziemi Świętej Jan Paweł II i Benedykt XVI. Widać stamtąd sporą część Ziemi Obiecanej.

W ramach swej wizyty w Jordanii kard. Sandri odwiedził 15 października Ogród Miłosierdzia przy Ośrodku Matki Bożej Pokoju w Ammanie, na który z woli Ojca Świętego przeznaczono środki zebrane w pawilonie Stolicy Apostolskiej na wystawie Expo 2015 w Mediolanie. Był też w młodzieżowym centrum kulturalnym im. Papieża Franciszka w Dżabal al Webdeh, ufundowanym przez franciszkanów konwentualnych z Asyżu. Następnie przewodniczył uroczystościom ponownego otwarcia sanktuarium Mojżesza na Górze Nebo.

Reklama
Reklama

16 bm. papieski wysłannik odwiedził wspomagane przez Caritas rodziny jordańskie i uchodźców syryjskich. Udał się też do Madaby, położonej niedaleko Góry Nebo. Znajduje się tam inny Ogród Miłosierdzia, w którym jest m.in. szkoła mozaiki, dająca pracę grupie imigrantów. Wizyta w Jordanii była też dla prefekta Kongregacji okazją do spotkania z patriarchą chaldejskim Louisem Raphaelem Sako, przebywającym w tym bliskowschodnim kraju, by odwiedzić szkoły dla irackich uchodźców.


(KAI/RV) / Amman

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite