Nasze projekty

Ponad połowa Amerykanów sprzeciwia się późnej aborcji. Wyniki sondażu

Ponad 55 proc. Amerykanów poparło zakaz aborcji po 20. tygodniu ciąży, z wyjątkiem przypadków ratowania życia matki. Jednocześnie ponad połowa zgadza się na jej legalizację we wszystkich przypadkach podczas pierwszego trymestru.

Cathopic.com

Jedna trzecia mieszkańców USA uważa, że aborcja powinna być możliwa w drugim trymestrze, a 19 proc., że w trzecim. Ponad 30 proc. uważa, że zabijanie nienarodzonych nie powinno być legalne.

Według sondażu, większość społeczeństwa uważa, że należy zezwolić na aborcję, gdy życie matki jest zagrożone lub gdy ciąża to wynik gwałtu albo kazirodztwa. Trzy czwarte zgadza się, że przerwanie ciąży powinno być możliwe w przypadku choroby zagrażającej życiu dziecka.

Niewiele ponad połowa Amerykanów uważa, że o legalności aborcji powinny decydować władze federalne, a 45 proc., że kompetencje te powinny mieć władze stanowe.

Reklama
Reklama

Ustawa, która zakazuje później aborcji i protest kliniki aborcyjnej

Badanie przeprowadził Uniwersytet w Chicago po tym, gdy w połowie maja Sąd Najwyższy USA ogłosił, że w kolejnej kadencji zajmie się ustawą aborcyjną z 2018 roku z Missisipi, która zakazuje usuwania ciąży w większości przypadków po 15 tygodniu.

Prawa nigdy nie egzekwowano, a po tym, gdy ówczesny gubernator Missisipi Phil Bryant podpisał ustawę, sąd federalny zablokował jej wejście w życie. Miało to związek z pozwem jednej z klinik aborcyjnych, która argumentowała, że ustawa jest niezgodna z konstytucją. Sąd apelacyjny podtrzymał blokadę ustawy.

Jakie jest stanowisko obecnego prezydenta USA?

Na stosunek Amerykanów do aborcji wpływa także postawa nowego prezydenta Joe Bidena. Polityk nie dostrzega konfliktu pomiędzy wiarą katolicką, której wyzwanie deklaruje, a swoim stanowiskiem w sprawie usuwania ciąży. Biden uważa, że aborcję należy finansować, a jego administracja dąży do liberalizacji przepisów ograniczających usuwanie ciąży i wspomaga międzynarodowe grupy proaborcyjne.

Reklama
Reklama

Jakiś czas temu amerykański episkopat przystąpił do opracowania dokumentu doktrynalnego na temat Eucharystii, który może sprawić, że Joe Biden nie będzie mógł przystępować do komunii. To prywatna sprawa i nie sądzę, aby do tego doszło – skomentował te doniesienia prezydent USA.

kh/Vatican News/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę