Nasze projekty

Ponad 100 aktów wandalizmu w amerykańskich kościołach. Biskupi: to musi się skończyć

Od maja 2020 roku w całych Stanach Zjednoczonych zanotowano 104 przypadki aktów wandalizmu na kościołach, pomnikach i innych obiektach sakralnych.

fot. fot. Pattrik Perez/Twitter.com

W maju ubiegłego roku komitet wolności religijnej przy episkopacie USA postanowił odnotować wszystkie incydenty, które dotyczyły m.in. podpalenia, dewastacji posągów, niszczenia nagrobków, malowania swastyk, antykatolickich napisów, palenia amerykańskich flag i niszczenia krzyży.

10 października odnotowano setny przypadek: satanistyczne i nienawistne graffiti na ścianach bazyliki katedralnej Niepokalanego Poczęcia w Denver w stanie Kolorado.

„To musi się skończyć, nie tędy droga”

„Akty wandalizmu są różne, całkowicie obsceniczne jak i wyrażające złość i gniew, czytelne w przekazie, jak i całkiem niezrozumiałe. Chociaż o tym zjawisku nie wiemy jeszcze dużo, jedno jest pewne – nasze społeczeństwo potrzebuje łaski Bożej” – napisali w oświadczeniu kard. Dolan, przewodniczący komitetu, oraz abp Paul Coakley z Oklahomy, z Komisji Sprawiedliwości Wewnętrznej i Rozwoju Człowieka przy episkopacie USA.

Według biskupów należy zabiegać o wzajemne zrozumienie, ale unikać przy tym przemocy i nienawiści. „Gdyby w ten sposób chciano nas ukarać za jakąś naszą dawną winę, to trzeba by się pojednać. Jeśli to jednak niezrozumienie naszego nauczania wywołało te złość, to trzeba to wyjaśnić. W każdym razie musi się to skończyć, nie tędy droga” – oświadczył kard. Dolan.

„To akty nienawiści”

Biskupi wystąpili do polityków o publiczne potępienie aktów wandalizmu oraz podziękowali służbom za pracę przeciw kolejnym incydentom. „Dziękujemy naszym organom ścigania za prowadzenie dochodzeń i podjęcie odpowiednich kroków, aby zapobiec dalszym szkodom. Apelujemy również do społeczeństwa o pomoc. To nie są zwykłe przestępstwa przeciwko mieniu – to degradacja widocznych znaków naszej wiary katolickiej. To akty nienawiści” – zaznaczyli w oświadczeniu.

Reklama

W oświadczeniu przywołano także dwie inicjatywy, które mają na celu przeciwdziałać w przyszłości aktom wandalizmu: projekt „Piękno uzdrawia – piękno zbawia”, promowany przez komitet wolności religijnej, który w odpowiedzi na niszczenie katolickich posągów przedstawia filmy objaśniające sztukę sakralną, oraz wniosek komisji o zwiększenie w przyszłym roku finansowania ze 180 do 360 mln dolarów na program grantów dla organizacji non-profit, zarządzany przez Departament Bezpieczeństwa Narodowego.

kh/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę