Nasze projekty

Polscy biskupi na misjach. Ilu zdecydowało się na taką pracę?

Niedziela Misyjna, obchodzona w tym roku 23 października, będzie przypomnieniem o wielkich potrzebach Kościoła w odległych krajach - powiedział KAI bp Jan Piotrowski. Podczas obrad KEP w Kamieniu Śląskim przewodniczący Komisji KEP ds. Misji poinformował, że obecnie na świecie posługuje 26 biskupów pochodzących z naszego kraju.

Fot: Cathopic/Yandry Fernández Perdomo

W swoim wczorajszym wystąpieniu bp Piotrowski wyraził radość, że działające od 1984 roku Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, wciąż zyskuje nowych kandydatów, gotowych do pracy na misjach. W placówce kształcą się zarówno księża, jak też siostry zakonne i osoby świeckie.

Potrzeb związanych z misjami jest bardzo dużo. Dajemy ze swojego ubóstwa bo przecież w Polsce mierzymy się ze znacznym spadkiem powołań kapłańskich – powiedział biskup w rozmowie z KAI.

Przypomniał też, że zbliżająca się Niedziela Misyjna, nazywana też Światowym Dniem Misyjnym stanowi mobilizację dla Kościoła powszechnego. Dzień ten jest obchodzony od 1926 r., w przedostatnią niedzielę października. W tym roku będzie to 23 października.

Reklama

Tegoroczny kontekst, 100-lecie Papieskich Dzieł Misyjnych, dodatkowo mobilizuje do zaangażowania misyjnego, której to sprawie Jan Paweł II poświęcił encyklikę ‘Redemptoris missio’ – powiedział bp Piotrowski. Przypomniał też, że orędzie papieża Franciszka na tegoroczną Niedzielę Misyjną zbudowane jest wokół słów Chrystusa: “Będziecie moimi świadkami”. To zaproszenie dla wszystkich, którzy cieszą się łaską wiary – podkreślił przewodniczący Komisji KEP ds. Misji.

Polscy misjonarze pracują w 99 krajach świata

Biskup kielecki wskazywał też podczas obrad na liczne potrzeby Kościołów misyjnych. Chodzi m.in. o konieczność uzupełniania składu placówek misyjnych i posyłanie nowych sił tam, gdzie np. z racji podeszłego wieku dotychczasowy misjonarz nie może kontynuować pracy. Potrzeby te nie są małe, bo polscy misjonarze pracują w 99 krajach świata.

Optymizmem może napawać fakt, że w tym roku na biskupów wyświęceni zostali trzej polscy misjonarze – ocenił przewodniczący Komisji KEP ds. Misji. Posługują oni w Ekwadorze i Papui Nowej Gwinei. W sumie na misjach pracuje 26 biskupów pochodzących z naszego kraju. Odrębną pulę polskich biskupów misyjnych stanowią nuncjusze apostolscy – w tym roku grono to wzbogaciło się o nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę