Nasze projekty

Papież o roli kobiet: dążmy do tego, aby były bardziej szanowane, uznawane i angażowane

„Kobietom należy powierzać poważne role i obowiązki. Jakże wielu decyzji niosących śmierć można by uniknąć, gdyby kobiety były w centrum podejmowania decyzji! Dążmy do tego, aby były bardziej szanowane, uznawane i angażowane” – napisał Papież z myślą o trwającej w paryskiej siedzibie UNESCO konferencji o przywódczej roli kobiet we współczesnym świecie.

fot. anacris/Cathopic

Zorganizowało ją papieskie przedstawicielstwo przy tej organizacji oraz Caritas Internationalis. Spotkanie odbywa się pod hasłem: „Pełne oblicze człowieczeństwa: kobiety na stanowiskach kierowniczych dla sprawiedliwego społeczeństwa”. W pierwszym dniu obrad podano dane, które wyraźnie świadczą o tym, że w wielu krajach świata przywódcza rola kobiet pozostaje jedynie postulatem. Fakty są bowiem takie, że dziś kobiety pełnią jedynie 5 proc. funkcji kierowniczych, a 115 mln dziewcząt w ogóle nie chodzi do szkoły.

Stolicę Apostolską reprezentują na tej konferencji watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin oraz stały obserwator Watykanu przy UNESCO prałat Eric Soviguidi. Rozmawiając z Radiem Watykańskim podkreślił on, że niedocenianie potencjału kobiet przynosi szkody całej ludzkości.

„Promocja kobiet nie dokonuje się ze szkodą dla mężczyzn”

Podejście kobiece jest niezastąpione. Kobiety mają bowiem własną wrażliwość i inny sposób postrzegania świata, który jest nie tylko strategiczny, ekonomiczny, skoncentrowany na wydajności. Kobiety patrzą przez pryzmat swego macierzyństwa, mają wielką zdolność do empatii – powiedział papieski dyplomata

Reklama

Kard. Parlin zaznaczył że Kościół coraz bardziej docenia rolę kobiety, przynajmniej od czasu Soboru Watykańskiego II, zarówno w codziennym życiu parafii, jak i na ważnych stanowiskach decyzyjnych.

Trzeba też wspierać organizacje kobiece, aby bez kompleksów mogły śmiało zabierać głos. Promocja kobiet nie dokonuje się ze szkodą dla mężczyzn. Wręcz przeciwnie. Prowadzi do wzmocnienia całej ludzkości – powiedział watykański dyplomata.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę