Nasze projekty

Okrucieństwo i łamanie praw człowieka w Etiopii. „Żołnierze nie pozwalają chować zwłok”

"Codziennie giną niewinni. Przedstawicieli ludu Tigraj bestialsko się morduje, a ich ciała zrzuca z urwisk" - powiedział patriarcha Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego, który potępił ludobójstwo w regionie Tigraj.

W wideo nagranym przez dyrektora jednej z amerykańskich organizacji charytatywnych zaznacza, że działania reżimu z Addis Abeby charakteryzują się najwyższym okrucieństwem i mają na celu fizyczną i całkowitą eliminację ludu Tigraj.

Wypowiedź patriarchy Macieja I jest pierwszym komentarzem zwierzchnika Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego na temat łamania praw człowieka w tym kraju od rozpoczęcia konfliktu. Pochodzący z północnego Tigraj hierarcha przez trzydzieści lat żył na wygnaniu z powodu krytykowania ówczesnego reżimu komunistycznego, który przejął rządy w Etiopii po upadku cesarstwa.

Jak powiedział w rozmowie z CNN autor nagrania, Dennis Wadley, patriarcha obecnie przebywa w nieoficjalnym areszcie domowym. Dyrektorowi Bridges of Hope International udało się zarejestrować oświadczenie Macieja I, kiedy ponad miesiąc temu, wraz ze swoją żoną, przebywał w Etiopii na jednej z misji pomocowych zorganizowanych dla uchodźców i wewnętrznych przesiedleńców.

Reklama
Reklama

„Żołnierze nie pozwalają na pochowanie zwłok”

Patriarcha opowiedział o wstrząsających i niespotykanych dotąd przypadkach łamania praw człowieka. Codziennie giną niewinni. Przedstawicieli ludu Tigraj bestialsko się morduje, a ich ciała zrzuca z urwisk. Żołnierze nie pozwalają nawet na pochowanie zwłok. Codziennie gwałcone są kobiety. Ci ludzie nie mają żadnego szacunku do życia i godności człowieka – powiedział w nagraniu Maciej I. Jego zdaniem rzeź w regionie Tigraj mogła od początku konfliktu pochłonąć już tysiące ofiar. Na koniec patriarcha zaapelował o interwencję wspólnoty międzynarodowej.

CNN zwróciło się do rządu Etiopii z prośbą o komentarz w sprawie wypowiedzi patriarchy, ale nie otrzymało odpowiedzi. W zeszłym miesiącu, po tym jak CNN skonfrontowała rząd Etiopii z wynikami własnego śledztwa w sprawie łamania praw człowieka i pokazała filmy przedstawiające etiopskich żołnierzy rozstrzeliwujących nieuzbrojonych mężczyzn w regionie Tigraj, biuro premiera Abiy Ahmeda zapowiedziało podjęcie niezależnego śledztwa w sprawie masakr ludności.

Co się dzieje w Etiopii?

O dramatycznym konflikcie, który toczy się w Etiopii, zrobiło się głośno, gdy światowe media obiegła informacja o ludobójstwie 750 chrześcijan. Z nielicznych informacji, które docierają z tamtego regionu wynika, że sytuacja humanitarna jest coraz gorsza, a w starciach najbardziej cierpią cywile. Co dzieje się w Etiopii?

Reklama
Reklama

kh/Vatican News/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę