„Ojcze nasz” w języku Romów z okazji pielgrzymki papieża na Słowację

Na Słowacji trwają intensywne przygotowania do wizyty papieża Franciszka, która rozpocznie się 12 września. W ramach wizyty, w Koszycach papież odwiedzi dzielnicę - „miasto- satelitę” Lunik IX, gdzie w krytycznych warunkach mieszka ponad 4 tysiące Romów. Z tej okazji organizatorzy przetłumaczyli Modlitwę Pańską na wersję, która będzie mogła być mówiona i śpiewana wspólnie przez Romów w ich różnych dialektach.

fot. Dimitri Conejo, Sanz/ Cathopic

14 września w ramach wizyty w Koszycach papież odwiedzi dzielnicę – „miasto- satelitę” Lunik IX, gdzie w krytycznych warunkach mieszka ponad 4 tysiące Romów. Na popołudnie zaplanowano spotkanie Franciszka z przedstawicielami społeczności romskiej w centrum duszpasterskim Romów prowadzonym przez salezjanów. 

Z tej okazji przygotowano program artystyczny i duchowy. O godz. 11.00 bp Vladimir Fekete, prefekt apostolski Azerbejdżanu, odprawi Mszę św. w święto Podwyższenia Krzyża, podczas której homilię wygłosi salezjanin ks. Józef Luscon. O godz. 14.00 rozpocznie się koncert chóru Lunik IX, a następnie rozpocznie się program artystyczno-duchowy pod hasłem „W drodze” z pieśniami, tańcami, świadectwami i modlitwami. Krótkie pieśni uwielbienia będą wprowadzeniem do półgodzinnego spotkania z papieżem od godz. 16.00. Na potrzeby programu duchowego towarzyszącego spotkaniu, organizatorzy przetłumaczyli Modlitwę Pańską na wersję, która może być mówiona i śpiewana wspólnie przez Romów w ich różnych dialektach.

„Otworzyć serca Romów na Chrystusa”

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Słowacji, arcybiskup Stanislav Zvolensky uważa, że wizyta papieża w Luniku IX będzie szczególnie ważnym znakiem. W rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA stwierdził, że Kościół jest bardzo aktywny w tym osiedlu. „Swoją obecnością w tej wspólnocie z problemami Ojciec Święty pokaże, że dostrzega starania i je wspiera”, powiedział abp Zvolensky.

Reklama
Reklama

Już w ubiegłą niedzielę rozpoczęła się nowenna przygotowująca do spotkania z papieżem. „Ma ona „otworzyć serca Romów na Chrystusa, a jednocześnie przyczynić się do pojednania i wzajemnego przebaczenia między Słowakami i Romami”, twierdzą odpowiedzialni za duszpasterstwo Romów na Słowacji. Dwujęzyczna broszura prezentuje litanie, modlitwę za Romów oraz pieśni. Szczególnie podkreślany jest przykład Ceferino Gimeneza Malli (1861-1936), który podczas hiszpańskiej wojny domowej udzielił schronienia duchownemu i został za to rozstrzelany przez republikanów. W 1997 r. papież Jan Paweł II beatyfikował go jako pierwszego Roma.

pa/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę