Nasze projekty

Oficjalne powitanie papieża Franciszka w Lizbonie

Na placu przed Palácio Nacional de Belém (Narodowy Pałac Betlejemski), siedzibie prezydentów Portugalii w Lizbonie, odbyła się oficjalna ceremonia powitania papieża Franciszka z udziałem prezydenta Marcelo Rebelo de Sousy. "Modlę się i mam nadzieję, że ten kraj o młodym sercu będzie nadal sięgał ku horyzontom braterstwa" - napisał w Księdze Honorowej papież.

fot. vatican news/youtube.com

Odegrano hymny Portugalii i Watykanu, w trakcie których z okrętu portugalskiej marynarki wojennej oddano salwy honorowe. Odbyła się defilada Gwardii Honorowej portugalskich sił zbrojnych.

Po przedstawieniu delegacji papież i prezydent udali się do Palácio Nacional de Belém gdzie w Sala das Bicas wykonano oficjalne zdjęcia. Papież wpisał się do Księgi Honorowej. „Będąc pielgrzymem nadziei w Portugalii modlę się i mam nadzieję, że ten kraj o młodym sercu będzie nadal sięgał ku horyzontom braterstwa; Lizbona, miasto spotkania niech zainspiruje sposoby wspólnego stawiania czoła wielkim problemom Europy i świata” – napisał Ojciec Święty.

W gabinecie prezydenta odbyła się prywatna rozmowa. Wymieniono prezenty. Franciszek ofiarował medal upamiętniający Światowe Dni Młodzieży. Na jego awersie znajduje się herb papieża Franciszka i wokół krawędzi napis FRANCISCVS PONTIFEX MAXIMVS (Franciszek, papież). Na rewersie, w centrum, w sferze armilarnej, znajduje się wizerunek patriarchalnej katedry pw. Najświętszej Maryi Panny w Lizbonie, główne miejsce kultu katolickiego w Lizbonie a wokół niej, w okrągłym układzie, znajduje się łaciński napis „DIES MVNDIALIS IVVENTVTIS LISBONAE MMXXIII” (Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie 2023), a na szczycie, pomiędzy dwiema wieżami, logo ŚDM.

Reklama

W okręgu, na zewnątrz, znajdują się wizerunki 13 patronów Światowych Dni Młodzieży, świętych lub błogosławionych, którzy poświęcili swoje życie służbie młodzieży. Trzynaście „świateł świętości” wybranych przez diecezję Lizbony jako wzory cnót dla uczestników ŚDM: Święty Jan Paweł II, św. Jan Bosko, św. Wincenty, św. Antoni, św. Bartłomiej od Męczenników, św. Jan z Brito, bł. Joanna Portugalska, bł. Jan Fernandes, bł. Maria Klara od Dzieciątka Jezus, bł. Piotr Jerzy Frassati, błogosławiony Marcel Callo, bł. Chiara Badano i bł. Carlo Acutis.

Pierwsze przemówienie papieża w Portugalii

Po spotkaniu z prezydentem papież w eskorcie Gwardii Honorowej w historycznych strojach na koniach udał się do Centrum Kulturalnego Belem, gdzie wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego.

Wzdłuż prawie siedmiu kilometrów dzielących bazę lotniczą od pałacu prezydenckiego, tysiące młodych ludzi z całego świata z flagami swoich krajów, śpiewem, muzyką oraz mieszkańcy Lizbony, witało papieża.

Reklama

Prezydent Republiki Portugalskiej Marcelo Rebelo de Sousa urodził się w Lizbonie w 1948 roku. Ukończył studia prawnicze, a w 1984 r. uzyskał tytuł doktora nauk prawnych i politycznych. Wykłada na Wydziale Prawa Uniwersytetu Lizbońskiego oraz w kilku innych uczelniach. W latach 1980-1983 pracował jako redaktor w dzienniku Expresso, a w latach 1983-1987 w dzienniku Seminário. Jest komentatorem politycznym radia TSF oraz kanałów telewizyjnych RTP i TVI. Jest deputowanym do Zgromadzenia Konstytucyjnego od 1976 r. Wspiera PSD (Partię Socjaldemokratyczną) od momentu jej założenia i był jej przewodniczącym w latach 1996-1999. Został wybrany na prezydenta w 2016 r. i ponownie wybrany na drugą kadencję w styczniu 2021 r. Rebelo de Sousa ma dwoje dzieci i pięcioro wnucząt.

Po południu w siedzibie nuncjatury apostolskiej Franciszek spotka się z premierem Antonio Luisem Santosem da Costą.

Pierwszy dzień wizyty zakończą nieszpory z biskupami, księżmi, diakonami, osobami konsekrowanymi, seminarzystami i pracownikami duszpasterskimi w „Mosteiro dos Jerónimos” – Klasztorze Hieronimitów w dzielnicy Belem.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę