Nasze projekty

Nowo mianowany biskup zrezygnował z przyjęcia urzędu. Papież wyznaczył już następcę

Nowo mianowany biskup Mar del Plata, 64-letni Jose Maria Balina, nie obejmie urzędu. Jak przyznał, ma to związek z problemami zdrowotnymi i osobistymi. Jego prośbę o rezygnację przyjął papież Franciszek i mianował następcę.

fot. Mariana C./Catkopic

21 listopada papież mianował swojego rodaka na nowego biskupa Mar del Plata. Ingres miał się odbyć 20 stycznia. 

Początkowo nie informowano, dlaczego były biskup pomocniczy Buenos Aires nie obejmie nowego urzędu. Jako powód swojej decyzji bp Jose Maria Balina podał problemy zdrowotne. Tłumaczył, że kiedy po nominacji otrzymał „lawinę gratulacji”, zdał sobie sprawę, że nie jest w stanie sprostać temu zadaniu.

Od miesięcy cierpiał na odklejoną siatkówkę i musiał przejść kilka operacji. Kolejna planowana jest na luty. Ponadto pojawiły się problemy osobiste i rodzinne, oświadczył kapłan 13 grudnia. Przyznał, że jest mu przykro, że spowodował zawód oczekiwaniom tak wielu ludzi. Balina zaoferował, że w przyszłości będzie pracował jako zwykły kapelan w archidiecezji Buenos Aires.

Reklama

PRZECZYTAJ TEŻ: Jak polski Kościół działa ws. wykorzystywanych seksualnie?

Papież Franciszek wyznaczył już następcę. Nowym biskupem Mar del Plata zostanie 62-letni Gustavo Manuel Larrazabal , wcześniej biskup pomocniczy w archidiecezji San Juan de Cuyo. 

Diecezja Mar del Plata leży we wschodniej części Argentyny. Większość, bo około trzy czwarte spośród ok. miliona mieszkańców, stanowią katolicy. Do lipca tego roku diecezją kierował 55-letni bp Gabriel Antonio Mestre, po czym został mianowany arcybiskupem metropolitą La Plata.

Reklama

KAI.pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę