Misjonarki wydalone z Nikaragui: cierpimy, że musiałyśmy zostawić naszych ubogich

Misjonarki, które zabrały głos po raz pierwszy od wydalenia z Nikaragui, stwierdziły, że represyjne działania reżimu Daniela Ortegi były dla nich zaskoczeniem. "Wyjechałyśmy z ogromnym bólem" – stwierdziły siostry, które znalazły schronienie w sąsiedniej Kostaryce.

fot. Diego Esquivel/Cathopic

Osiemnaście Misjonarek Miłości, zmuszonych do opuszczenia Nikaragui, z pełnym oddaniem opiekowało się ludźmi najbiedniejszymi i najsłabszymi.

Nigdy nie uprawiałyśmy żadnej działalności politycznej, skupiałyśmy się jedynie na niesieniu pomocy najbardziej potrzebującym – stwierdziła będąca w grupie wydalonych siostra Agnesita.

Misjonarka przypomniała, że prezydent odpowiedzialny za ich wygnanie, poznał osobiście Matkę Teresę z Kalkuty, która – z jego pomocą – przeszczepiła założone przez siebie zgromadzenie do Nikaragui w 1988 r.

Reklama
Reklama

„Kościół jest prześladowany”

Siostra Agnesita zauważyła, że sytuacja w latynoskim kraju jest coraz trudniejsza. Kościół jest prześladowany, brakuje wolności, ale tragiczna jest także sytuacja gospodarcza, a ludzie nie mają pracy – wyznała.

Osiemnaście sióstr pozostanie na razie w Kostaryce, gdzie spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem. Zaczną posługę m.in. wśród uchodźców z Nikaragui, którzy szukają szansy na godniejsze życie.

Władze zacierają ślady po misjonarkach w ośrodkach, które prowadziły

Niezależni nikaraguańscy dziennikarze donoszą, że władze zarekwirowały żłobki, przedszkola, jadłodajnie, sierocińce i domy dla osób starszych prowadzone przez misjonarki w trzech miastach Nikaragui. Władze usunęły z nich wszystkie symbole chrześcijańskie, aby zatrzeć jakikolwiek ślad po Misjonarkach Miłości. Jak podkreślają, reżim Ortegi wyrasta na najbardziej represyjną dyktaturę, dużo bardziej antychrześcijańską niż te w Wenezueli i na Kubie.

Reklama
Reklama

kh, Vatican News/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę