Nasze projekty

„Ludzie mieszkają w slumsach na wysypisku śmieci”. Haiti na skraju upadku

Przemoc, morderstwa i porwania to smutna codzienność na Haiti, którego mieszkańcy żyją w skrajnym ubóstwie. "To trwa od 40 lat, a nikt nadal nic z tym nie robi" - tłumaczy s. Marcella Catozza, która pracuje w tym kraju.

fot. Shardar Tarikul Islam / Unsplash

Cały świat obiegła dwa tygodnie temu wiadomość o wybuchu cysterny na Haiti. W wyniku wypadku zginęło ponad 90 osób, a wiele zostało rannych. Ta sytuacja, zdaniem s. Catozzy, jest symbolem desperacji ludzi w tym kraju.

Media obiegło zdjęcie, na którym dziesiątki, pozbawionych środków do życia, ludzi atakuje cysternę wypełnioną paliwem, aby zdobyć choć kilka litrów benzyny, sprzedać ją na czarnym rynku i przeżyć kilka dni następnych dni. Cysterna nie wytrzymała naporu desperatów i eksplodowała, pozbawiając życia kilkadziesiąt osób.

Wiadomość o wybuchu cysterny dwa tygodnie temu obiegła cały świat, ale nikt nie zwrócił uwagi na inny dramat: rzesze głodnych ludzi, którzy, aby przeżyć, próbują ukraść trochę paliwa, ryzykując przy tym życiem – zaznacza misjonarka.

Reklama

„100 tys. mieszkańców mieszka w slumsach zbudowanych na wysypisku śmieci”

S. Catozza, pracuje w sierocińcu, w którym mieszka 150 dzieci w wieku do 14 lat, oraz w przedszkolu, do którego uczęszcza ponad 500 podopiecznych. „Nasz dom”, jak nazywa placówkę siostra, znajduje się w samym sercu Waf Jeremie, największego, najbiedniejszego i cieszącego się najgorszą sławą slumsu w stolicy Port-au-Prince.

Jego 100 tys. mieszkańców mieszka w slumsach zbudowanych na wysypisku śmieci. Dwadzieścia lat temu ówczesny biskup poprosił naszą kongregację, aby zajęła się «ludźmi z wysypiska» – opowiada misjonarka.

„Ludzie boją się chodzić po ulicach”

W slumsach s. Catozza musi zmagać się nie tylko ze skrajnym ubóstwem, ale także z przemocą tzw. armii wyzwolenia, która założyła tam swoją kwaterę główną.

Reklama

Bojówkarze od dawna terroryzują ludzi, strzelając do nich na ulicach. W całym kraju przemoc nigdy nie była tak silna jak w ostatnich miesiącach. Wzrosła ona dramatycznie. Nigdy wcześniej nie widziałam czegoś takiego. Szczególnie niepokojące są działania partyzanckie gangów, morderstwa i porwania. 24 grudnia porwano jedną z naszych wychowawczyń. Do wieczora nic o niej nie wiedziałyśmy, potem ją wypuścili, ale całkowicie ją okradli, zostawili ją dosłownie z niczym. Ludzie na Haiti boją się teraz chodzić po ulicach. W Boże Narodzenie kościoły były w połowie puste, wiele uroczystości religijnych i społecznych zostało odwołanych. Nawet w slumsach, nie można było odprawić wigilijnej mszy. Musieliśmy również zrezygnować ze spotkania z nowym nuncjuszem apostolskim Francisco Escalante Molina, który miał odwiedzić nasze dzieci i sprawować dla nich Eucharystię. Źródłem przemocy jest tutaj skrajne ubóstwo. To trwa od 40 lat, a nikt nadal nic z tym nie robi – powiedziała włoska misjonarka.

kh, Vatican News/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja