Nasze projekty

Londyn: muzułmańscy przywódcy potępili zamachy

Ponad 100 imamów z brytyjskich gmin muzułmańskich potępiło ostatnie zamachy terrorystyczne w Londynie i Manchesterze. Międzyreligijne czuwanie odbyło się w środę w pobliżu London Bridge, miejsca sobotniego ataku.

Muzułmańscy przywódcy religijni wyrazili stanowczy sprzeciw wobec działań terrorystycznych. Stwierdzili, że w ich wspólnotach nie ma miejsca dla ekstremistów. – Zamachowcy nie są męczennikami, a mordercami – podkreślił w środę imam meczetu Makka w Leeds Qari Asim.

– Atak w Londynie, Manchesterze, czy gdziekolwiek w Wielkiej Brytanii, jest atakiem na wszystkich, atakiem na nasz wspólny dom – powiedział Asim.

Muzułmańscy duchowni zapewnili także, że zrobią wszystko, by swoich społecznościach powstrzymać wypaczoną przez Państwo Islamskie interpretację zasad religii muzułmańskiej.

Reklama
Reklama

W środowym czuwaniu udział wzięli przywódcy religijni innych wyznań. Kościół katolicki reprezentował biskup pomocniczy archidiecezji westminsterskiej John Sherington. Obecny był także biskup anglikański i rabin z londyńskiej gminy żydowskiej. Hołd ofiarom złożyli również przedstawiciele władz miasta i tysiące Londyńczyków.

Wcześniej blisko 500 duchownych zrzeszonych w Muzułmańskiej Radzie Wielkiej Brytanii wydało oświadczenie, w którym zobowiązali się nie przeprowadzać modlitw pogrzebowych zamachowców z London Bridge i Borough Market.

Muzułmanie oświadczyli, że modlą się o to, aby terroryści byli w przyszłości osądzeni zgodnie z wagą swoich zbrodni. „Ci niegodziwi mordercy próbują podzielić nasze społeczeństwo i zaszczepić strach. Zapewnimy, że się nie uda” – napisali w liście.

Reklama
Reklama

Z kolei sekretarz generalny Muzułmańskiej Rady Wielkiej Brytanii Harun Khan, dodał, że ataki dokonywane w miesiącu Ramadan, gdy wielu muzułmanów modli się i pości, „dowodzi, że ci ludzie nie szanują ani życia, ani wiary”.

W sobotnim ataku terrorystycznym zginęło osiem osób, a blisko 48 zostało rannych. Trzej sprawcy zostali zastrzeleni przez policję. Do przeprowadzenia zamachu przyznało się Państwo Islamskie.


mip (KAI/RT) / Londyn

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite