Kleryk przyjął święcenia kapłańskie w szpitalu. Cierpi na nieuleczalną chorobę

Nieuleczalnie chory kleryk przyjął święcenia kapłańskie w szpitalnym łóżku. "To rzadkie powołanie dla jego diecezji, ale wraz z nim Bóg chce przynosić owoce w inny sposób" - powiedział przyjaciel nowo wyświęconego kapłana.

fot. Khamsan Mim/Facebook

Nowo wyświęcony kapłan to pochodzący z Laosu Khamsan Mim, który w 2008 roku opuścił rodzinną diecezję, aby studiować teologię w Manili na Filipinach. Pamiętam go jako sumiennego i entuzjastycznego ucznia. Po roku wrócił do domu, aby służyć w swojej diecezji – powiedział ks. Daniel Franklin E. Pilario, profesor teologii.

Po powrocie do rodzinnej diecezji posługiwał jako świecki misjonarz, odwiedzając zmarginalizowane społeczności, które żyły na pograniczu Laosu i Wietnamu. Ta działalność duszpasterska wzbudziła jednak podejrzenia władz komunistycznych, które dwukrotnie aresztowały przyszłego kapłana.

Gdy jego powołanie dojrzało, w 2018 roku wrócił do Manili, aby kontynuować studia w Szkole Teologicznej św. Wincentego i przygotowywać się do kapłaństwa.

Reklama
Reklama

Wstrząsająca diagnoza

Tuż przed ukończeniem studiów seminarzysta zaczął odczuwać ból pleców oraz mieć trudności z chodzeniem. Po przejściu dokładnych badań usłyszał, że cierpi na nowotwór, który znajduje się w stadium terminalnym.

W takiej sytuacji kleryk otrzymał dyspensę na przyspieszenie święceń kapłańskich, które przyjął w łóżku szpitalnym z rąk biskupa Rolando Santosa, 13 czerwca w uroczystość św. Antoniego Padewskiego.

Powołanie tego nowego kapłana jest wyjątkowe – powiedział przyjaciel nowo wyświęconego kapłana ks. Trieu Pham Minh. To rzadkie powołanie dla jego diecezji i Kościoła Laosu, ale wraz z nim Bóg chce przynosić owoce w inny sposób – dodał.

Reklama
Reklama

Nowo wyświęcony kapłan to cenny dar dla niewielkiego Kościoła katolickiego w Laosie, który liczy zaledwie 60 tysięcy członków na 7,2 miliona wszystkich mieszkańców.

Źródła: AsiaNews, ZENIT

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę