Nasze projekty

Kardynał ofiarą fałszywego wideo. Oszuści próbowali wyłudzić pieniądze

Rozpowszechnione w sieciach społecznościowych wideo zawiera nieprawdziwe informacje na temat stanu zdrowia kardynała.

fot. Jomarc Nicolai Cala/unsplash.com

Po raz kolejny kardynał Kościoła katolickiego padł ofiarą oszustów wideo. Tym razem dotyczy to arcybiskupa Barcelony, kard. Juana José Omelli. W ostatnich dniach nieznane osoby rozpowszechniły w sieciach społecznościowych klip zawierający nieprawdziwe informacje na temat stanu zdrowia kardynała. Nagranie wzywa wszystkich ludzi dobrej woli do przekazywania datków na leczenie rzekomej choroby 78-letniego purpurata.

ZOBACZ>>> Kard. Nycz w fałszywej reklamie. Jak odróżnić prawdę od deepfake? [WIDEO]

Archidiecezja Barcelony opublikowała oświadczenie, w którym jasno stwierdziła, że jest to „fałszywa wiadomość”. Stwierdzono, że z żalem należy zauważyć, że nowe technologie są niewłaściwie wykorzystywane do rozpowszechniania fałszywych wiadomości. Jednocześnie archidiecezja zapowiedziała  podjęcie kroków prawnych przeciwko twórcom nagrania wideo.

Reklama

Fałszywe wideo z udziałem kardynała. To nie pierwszy przypadek

Na początku roku na pierwsze strony gazet trafiła podobna sprawa w Meksyku. Wykorzystując sztuczną inteligencję przestępcy stworzyli tzw. deepfake wideo, w którym kard. Carlos Aguiar Retes promował cudowne lekarstwo na cukrzycę. Wygenerowany komputerowo głos arcybiskupa Meksyku twierdził, że dzięki lekowi pokonał chorobę. Zwodniczo wyglądająca reklama szybko rozprzestrzeniła się w Internecie, dopóki nie wyjaśniła oszustwa Archidiecezja Meksyku. 

WIĘCEJ>>> Biskup w reklamie? To deepfake!

Kilka dni temu również Archidiecezja Warszawska w specjalnym nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych, ponownie przestrzega przed materiałem deepfake, w którym wykorzystano wizerunek kard. Kazimierza Nycza.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę