Kard. Parolin podczas szczytu klimatycznego: nie możemy się teraz kłócić

„Oby to spotkanie przyniosło konkretne i długofalowe rozwiązania mające na uwadze młode pokolenia, zanim będzie dla nich za późno” – powiedział watykański Sekretarz Stanu kard. Pietro Parolin podczas światowego szczytu klimatycznego COP27.

fot. Saeima/CC BY-SA 2.0/wikipedia.org

Wydarzenie to odbywa się w Szarm el-Szejk w Egipcie. Kard. Pietro Parolin wystąpił na zgromadzeniu w imieniu Ojca Świętego, wzywając do znalezienia integralnych sposobów odpowiedzi na globalny kryzys ekologiczny oraz socjoekonomiczny.

Kardynał zaznaczył, że rozwiązania polityczne, techniczne i operatywne nie wystarczają, ale powinny być połączone z podejściem edukacyjnym promującym nowe style życia, faworyzując odświeżony model rozwoju oraz zrównoważonego życia oparty na trosce, braterstwie i kooperacji. Zwrócił równocześnie uwagę na fenomen migracji, któremu należy, zdaniem Watykanu, poświęcać czas również w perspektywie międzynarodowej, a nie tylko poszczególnych krajów. Trzeba uznać migrację za sposób adaptacji – stwierdził przedstawiciel Stolicy Apostolskiej.

Sytuacja stanowi zagrożenie dla globalnego bezpieczeństwa

Kard. Parolin wskazał na ostatnią pandemię oraz na współczesne konflikty. Podkreślił, iż obecna sytuacja stanowi zagrożenie dla globalnego bezpieczeństwa, może pogarszać niedobory żywności, a także obrócić w nicość wysiłki zmierzające do ochrony środowiska. Watykański Sekretarz Stanu zauważył, że nie możemy na to pozwolić. Kraje zgrupowane w odizolowane i niepotrafiące się porozumieć bloki nie pomagają w sprawie, ponieważ problem pozostaje kwestią dotyczącą całej planety.

Reklama
Reklama

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej wezwał szczególnie do zadbania o dostęp do wody i do żywności na całym świecie. Prosił o wspieranie najbardziej potrzebujących, ponieważ to ich najbardziej dotykają zmiany klimatyczne.

KAI, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę