Nasze projekty

Kard. Ouellet ostro o ukrywaniu nadużyć w Kościele. „Jesteśmy rozdarci i upokorzeni”

Kardynał Marc Ouellet skrytykował ukrywanie w Kościele "przestępczych zachowań" duchownych, którzy dopuszczali się wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. "Wszyscy jesteśmy rozdarci i upokorzeni" - mówił prefekt kongregacji ds. biskupów.

fot. Rita Laura/cathopic.com

Kardynał mówił o tym otwierając w obecności papieża Franciszka międzynarodowe sympozjum o kapłaństwie z udziałem około 500 osób duchownych i świeckich w Auli Pawła VI w Watykanie. Jego uczestnicy podejmują refleksję m.in. nad celibatem i brakiem powołań kapłańskich.

Kardynał wyraził „szczery żal” i ponownie poprosił o przebaczenie „ofiary, którym zniszczyły życie te przestępcze zachowania, zbyt długo ukrywane i lekko traktowane, aby chronić instytucję i winnych, a nie ofiary”. Wskazał, że w obliczu „dramatu wykorzystywania seksualnego” przez duchownych „wszyscy jesteśmy rozdarci i upokorzeni”. Zadał pytanie, czy nie powinniśmy raczej przestać mówić o kapłaństwie, gdy grzechy i przestępstwa niegodnych duchownych zajmują czołówki międzynarodowej prasy. Czy nie powinniśmy raczej milczeć, żałować i szukać przyczyn takich występków? – zastanawiał się prefekt Kongregacji.

„Jesteśmy tu po to, by złączyć nasz głos z tymi, którzy domagają się prawdy”

Zaznaczył, że to sympozjum przyjmuje do wiadomości „wołanie i gniew ludu Bożego”. Jesteśmy tu po to, by złączyć nasz głos z tymi, którzy domagają się prawdy i sprawiedliwości i by wznieść nasze modlitwy do Pana żniwa, aby dał nam łaskę adekwatnej odpowiedzi na wyzwania stawiane przez kryzys kapłaństwa w naszych czasach – stwierdził kard. Ouellet.

Reklama

Stwierdził, że wydawało mu się, iż to sympozjum powinno zostać zorganizowane „w celu podsumowania trwających badań socjologicznych i analizy przyczyn historycznych, kulturowych i teologicznych, które mogą odkryć korzenie tego, co papież Franciszek nazywa klerykalizmem”.

Termin ten jest zarówno ogólny, jak i konkretny, i opisuje szereg zjawisk: nadużycia władzy, duchowe, sumienia, wśród których wykorzystywanie seksualne jest tylko wierzchołkiem góry lodowej – wyjaśnił kard. Ouellet.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę