Ukraina przygotowuje się do aktu poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi

Mija miesiąc od wybuchu wojny na Ukrainie. Kościół katolicki od początku włączył się aktywnie w pomoc charytatywną, nie zapominając jednak o najważniejszej broni w walce ze złem, jaką jest modlitwa. We wszystkich świątyniach katolickich w tym kraju trwa przygotowanie do jutrzejszego aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.

fot. Angelo Senchuke, LC/cathopic.com

Jutro we wszystkich sanktuariach maryjnych Ukrainy odbędą się modlitwy i celebracje eucharystyczne, wyrażające duchową łączność z Ojcem Świętym i portugalską Fatimą. W katedrze lwowskiej uroczystościom przewodniczyć będzie metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, pełniący obowiązki przewodniczącego Rzymskokatolickiego Episkopatu Ukrainy.

W sanktuarium fatimskim w Maćkowcach koło Chmielnickiego, podobnej celebracji przewodniczyć będzie ordynariusz diecezji kamienicko-podolskiej bp Leon Dubrawski, a w sanktuarium w Dowbuszu na terenie diecezji kijowsko-żytomierskiej jej biskup pomocniczy Aleksander Jazłowiecki.

W parafiach całej Ukrainy trwa nowenna do Matki Bożej Fatimskiej. We Lwowie, w greckokatolickiej cerkwi Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, przebywa także Figura Matki Bożej Fatimskiej, jaka blisko tydzień temu przybyła do tego miasta bezpośrednio z portugalskiego sanktuarium.

Reklama
Reklama

ZOBACZ: Figura Matki Bożej Fatimskiej dotarła do Lwowa

We Lwowie nie ustaje praca humanitarna. Do miasta wciąż napływają uchodźcy, ale nie brakuje też pomocy humanitarnej. Każdego dnia różnego rodzaju organizacje i stowarzyszenia z Polski i innych krajów przywożą swoje dary.

Pomoc jest niesiona przez niemal wszystkie parafie naszej archidiecezji – mówi ks. Cezary Chwilczyński, jaki do Lwowa przywiózł pomoc z archidiecezji wrocławskiej. Z Caritasu naszej archidiecezji dotarło na Ukrainę już ponad 25 tirów. Dzisiaj jesteśmy tutaj z pomocą, która została zorganizowana przez lokalny komitet „Żurawina dla Ukrainy”. Jest to kilka parafii, fundacji i stowarzyszeń z terenu powiatu wrocławskiego. Przywieźliśmy lekarstwa, sprzęt medyczny, środki higieny osobistej, czyli to co jest teraz najbardziej potrzebne”.

Reklama
Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę