Nasze projekty

Islamiści zamordowali go w czasie mszy. 5. rocznica śmierci ks. Hamela

Mija 5 lat od męczeńskiej śmierci ks. Jacquesa Hamela, którego w czasie porannej mszy zamordowali islamscy fundamentaliści. Grób kapłana to miejsce pielgrzymek nie tylko francuskich księży i seminarzystów, ale również całych rodzin. „Przykład życia tego prostego kapłana przemawia z coraz większą siłą” – mówi abp Dominique Lebrun.

fot. FRANCE 24 English/ YouTube

Abp Lebrun przypomniał, że decyzją papieża Franciszka proces beatyfikacyjny zamordowanego kapłana rozpoczął się wcześniej niż pięć lat po śmierci, jak stanowi prawo. Zauważył, że wciąż dowiadujemy się nowych faktów dotyczących tych tragicznych wydarzeń, a ostatnie wyniki śledztwa pokazały, że zabójstwo ks. Hamela nie było inicjatywą dwóch młodych fanatyków, lecz realizacją terrorystycznego planu, który otrzymali od dżihadystów z Syrii.

Nie mówiłbym jeszcze o dziedzictwie ks. Hamela, ponieważ nadal jesteśmy w żałobie, nadal żyjemy tym, co się wydarzyło. Ta piąta rocznica ma miejsce zaledwie kilka tygodni po śmierci świadka jego męczeństwa, Jeanine Coponet, i sześć miesięcy przed rozpoczęciem procesu ewentualnych współsprawców – mówi Radiu Watykańskiemu abp Lebrun.

„Pokazywał, że Jezus chce kochać wszystkich, że nigdy nikogo nie wyklucza”

Jesteśmy więc nadal w teraźniejszości tego, co się wydarzyło. Powoli odkrywamy coraz więcej faktów pozwalających lepiej zrozumieć to, co miało miejsce. Bardzo uderza mnie sposób, w jaki śmierć ks. Hamela rzuca światło na jego życie i jak jego życie i posługa rzucają światło na jego śmierć. Zebraliśmy wszystkie jego homilie, w których głosił miłość Boga. Przede wszystkim pokazywał, że Jezus chce kochać wszystkich, że nigdy nikogo nie wyklucza. Uczył nas, że naśladowanie Jezusa to także przyjęcie krzyży, które pojawiają się na naszej drodze. Pokazywał, że nie można rezygnować z wewnętrznego świadectwa, z wolności, którą niesie miłość, niezależnie od tego, co by się działo – dodał.

Reklama
Reklama

W 5 rocznicę śmierci, 26 lipca, w tym samym kościele św. Szczepana miejscowy arcybiskup odprawił Eucharystię. Po liturgii miała miejsce uroczystość republikańska na rzecz pokoju i sprawiedliwości, w której uczestniczył minister spraw wewnętrznych Francji.

W czasie uroczystości wręczono także nagrodę im. ks. Hamela. Otrzymał ją Antoine-Marie Izoard redaktor naczelny tygodnika Famille Chrétienne za reportaż o uchodźcach w Burkina Faso. Nagroda ma na celu promowanie inicjatyw na rzecz pokoju i dialogu międzyreligijnego.

kh/Vatican News/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę