Nasze projekty

Irak: Boże Narodzenie oficjalnym świętem

Począwszy od tego roku Boże Narodzenie w Iraku jest oficjalnym dniem świątecznym w całym kraju. Według światowych mediów podjęta przed kilkoma dniami decyzja jest odpowiedzią władz na prośbę patriarchy chaldejskiego, kard. Louisa Raphaëla Sako. I tak 25 grudnia będzie dniem świątecznym nie tylko dla chrześcijan, ale dla wszystkich obywateli.

„Wesołych Świąt Bożego Narodzenia dla naszych obywateli-chrześcijan, wszystkich Irakijczyków oraz świętujących na całym świecie”, życzył na Twitterze rząd Iraku.

Według informacji rozgłośni CNN z 24 grudnia rząd odpowiednio zmienił ustawę o dniach świątecznych w kraju. Przy tej okazji zwrócono uwagę, że przed inwazją USA na Irak w 2003 r. w kraju żyło ok. 1,4 mln chrześcijan. Ucieczki z kraju na skutek wojny, braku stabilności, załamanie gospodarcze, a zwłaszcza przemoc ze strony  tzw. Państwa Islamskiego spowodowały, że liczba chrześcijan stopniała do 300 tysięcy.

W okresie świątecznym przebywa w Iraku sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin. W wieczór wigilijny sprawował on wraz z kard. Sako pasterkę w katedrze św. Józefa Bagdadzie, na którą przyszedł także prezydent Iraku Barham Salih. Wcześniej kardy. Parolin spotkał się z premierem Adilem Abd al-Mahdim.

Reklama

Wizyta kard. Parolina w Iraku potrwa do 28 grudnia. W najbliższych dniach planowane są jego wizyty w Irbilu na północy Iraku oraz w małych miasteczkach chrześcijańskich na równinie Niniwy. Według wiedeńskiej fundacji ekumenicznej Pro Oriente, wizyta kard. Parolina w Iraku ma związek z planowaną być może podróżą papieża Franciszka do tego kraju.

KAI/awo

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite