Nasze projekty

Indie: protesty chrześcijan po atakach na kościoły

W stolicy Indii Delhi rzesze chrześcijan demonstrowały w czwartek przeciwko atakom na kościoły. Kilkudziesięciu protestujących zostało zatrzymanych, wśród nich katolicki ksiądz i zakonnica

Jak donoszą indyjskie media policja aresztowała uczestników pokojowego marszu, który wiódł spod katolickiej katedry do siedziby ministerstwa spraw wewnętrznych w Delhi. Wobec niektórych demonstrantów siły bezpieczeństwa użyły pałek.

 

Jak donosi indyjska stacja telewizyjna DNTV wśród zatrzymanych jest rzecznik archidiecezji Delhi, ks. Dominic Emanuel. Policja wyjaśniała, że nie wydano zgody na manifestację i stanowiła ona zagrożenie dla budynków rządowych. Azjatycka agencja UCANews poinformowała o ponad 100 aresztowanych. Natomiast przedstawiciel stołecznej policji powiedział gazecie "Times of India", że zatrzymano jedynie "niektórych" demonstrantów.
1 lutego w nocy zaatakowano katolicki kościół pod wezwaniem św. Alfonsy w Delhi. Niezidentyfikowani napastnicy włamali się do budynku, plądrując jego wnętrze. Dokonano m.in. profanacji Najświętszego Sakramentu. Był to już piąty taki przypadek w ciągu dwóch miesięcy w samym tylko regionie Delhi.

Reklama

Władze kościelne wyraziły oburzenie tym atakiem, dokonanym, jak zauważono, w tydzień po narodowym święcie proklamowania Republiki Indii. „Jasno ukazuje to klęskę, jaką poniósł rząd, gdy chodzi o obowiązek ochrony mniejszości i ich miejsc kultu” – stwierdził arcybiskup Delhi Anil J. T. Couto. Dodał, że sam premier Narendra Modi zwracał uwagę na rolę wizerunku stolicy w sposobie widzenia całego kraju. „Atakowanie kościołów właśnie w stolicy spowoduje niepowetowane straty dla reputacji Indii” – powiedział metropolita Delhi.

Chrześcijanie uważają, że za atakami stoją hinduistyczni ekstremiści. Policja wzmocniła środki bezpieczeństwa wokół ok. 200 kościołów w Delhi.


tom (KAI/RV) / Delhi

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę