Nasze projekty

Grekokatolicki ksiądz aresztowany na Białorusi. Spędzi tam 45 dni

Ks. Aleksander Szaucow kilka dni temu został osadzony w areszcie. Sąd w położonym na północy kraju Połocku zarzuca duchownemu "rozpowszechnianie ekstremistycznych materiałów" i naruszanie porządku publicznego.

fot. Ron Lach pexels.com

Sąd w rządzonej autorytarnie Białorusi przedłużył areszt dla grekokatolickiego księdza o kolejnych 30 dni. Tym samym ks. Aleksander Szaucow musi spędzić w sumie 45 dni w areszcie – poinformowała 1 czerwca organizacja praw człowieka Christian Vision for Belarus. Kilka dni temu został osadzony w areszcie na 15 dni.

Reżim Aleksandra Łukaszenki uznał niezależne media za ekstremistyczne i nakłada karę na ludzi, którzy dzielą się informacjami w sieciach społecznościowych. Właśnie o to oskarżany jest ks. Szaucow. Policja aresztowała go pod koniec maja. Według Christian Vision for Belarus, dwóch księży rzymskokatolickich, którzy zostali aresztowani tego samego dnia w innych miejscach w regionie, zostało zwolnionych odpowiednio po trzech i siedmiu dniach.

To nie pierwszy prześladowany duchowny

Władze Białorusi tłumią wszelką publiczną krytykę reżimu Łukaszenki i jego poparcia dla wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Sądy wielokrotnie skazywały duchownych różnych wyznań. Łukaszenka rozprawia się z ruchem demokratycznym od czasu ogólnokrajowych protestów przeciwko wyborom prezydenckim sfałszowanym na jego korzyść latem 2020 roku. Na długie kary więzienia zostało skazanych wielu aktywistów. Centrum Praw Człowieka Wiasna informuje obecnie o 1513 więźniach politycznych na Białorusi.

Reklama

W sytuacji masowych represji ze strony państwa, katoliccy biskupi niechętnie krytykują łamanie praw człowieka. Pod koniec czerwca w Budsławiu, najważniejszym katolickim miejscu pielgrzymkowym na Białorusi, spodziewany jest prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich, abp Claudio Gugerotti. Ten dlugoletni dyplomata watykański był nuncjuszem apostolskim w Mińsku w latach 2011-2015.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę