Nasze projekty

Francja: warunkowe zezwolenie na bożonarodzeniowe szopki

Francuska Rada Państwa zezwoliła na ustawianie bożonarodzeniowych szopek w budynkach publicznych. Obwarowała to jednak trzema warunkami

Według sprawozdawczyni publicznej Aurélie Bretonneau, artykuł 28 ustawy z 9 grudnia 1905 r. o rozdziale Kościoła od państwa, a także prawna zasada neutralności państwa „nie zabrania ustawiania szopek w przestrzeni publicznej”, za wyjątkiem sytuacji, gdy robi się to w „celu religijnym”.

Można zatem umieścić szopkę w merostwie czy innym budynku administracji publicznej, o ile jest to wystawienie czasowe, nie towarzyszą mu żadne przejawy „religijnego prozelityzmu” i ma ono „charakter wydarzenia kulturalnego albo przynajmniej świątecznego”.

Reklama

Orzeczenie najwyższego sądu administracyjnego Francji było konieczne, gdyż dotychczas trybunały podejmowały różne decyzje w tej sprawie. W październiku 2015 r. sąd apelacyjny w Nantes zatwierdził ustawienie szopki w siedzibie rady generalnej departamenty Wandea, zaś sąd apelacyjny w Paryżu przyznał rację stowarzyszeniu, które sprzeciwiało się ustawieniu szopki w merostwie w mieście Melun. Ponadto Stowarzyszenie Merów Francji uznało, że bożonarodzeniowe szopki są nie do pogodzenia ze świeckością państwa.

Reklama

Rada Państwa to francuski odpowiednik polskiego Naczelnego Sądu Administracyjnego.


pb (KAI/france24.com) / Paryż

Katolicka Agencja Informacyjna

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite