Nasze projekty

Francja: Tata skonstruował robota umożliwiającego chodzenie synowi

"Zrobiliśmy to" - napisał na swoim Facebooku Jean-Louis Constanza - inżynier, robotyk i przedsiębiorca z Paryża. Jego syn cierpi na genetyczną chorobę neurologiczną, która nie pozwala na prawidłowe przekazywanie impulsów nerwowych do nóg. Właśnie dlatego konstruktor stworzył robota, który pozwolił jego synowi stanąć prawie o własnych siłach.

fot. Jaan-Louis Costanza/ Facebook.com

Pewnego dnia padło pytanie: „Tato, dlaczego nie zbudujesz robota, który pozwoli mi chodzić?”. W ten sposób Jean-Louis Costanza postanowił, razem z innymi specjalistami z branży, założyć firmę, nazwaną później Wandercraft, która produkuje tzw. egzoszkielety dynamiczne, by pomóc osobom z niepełnosprawnościami poruszać się bez pomocy wózka inwalidzkiego – pisze Alessandro Vinci w mediolańskim „Corriere della Sera”.

Prośba Oscara pojawiła się w 2012 r., kiedy był jeszcze dzieckiem. Dziś ma 16 lat i dzięki pracy swojego taty wreszcie ma upragnionego robota. To dla mnie nowość, bo wcześniej zawsze potrzebowałem pomocy, żeby chodzić. Teraz nie ma już takiej konieczności, dzięki czemu czuję się niezależny – opowiadał chłopak dziennikarzom Reutersa.

We made it

Reklama
Reklama
Posted by Jean-Louis Constanza on Thursday, April 15, 2021

Milowy krok w technice!

Dokonania Jeana to milowy krok w technice. Po 9 latach intensywnych projektów, realizacji i „dostrajania” egzoszkieletu, opartego na wyrafinowanych algorytmach symulacji ruchu człowieka. Wciąż go udoskonalano z użyciem najnowszych technologii, a także dodano możliwość sterowania nim za pomocą głosu.

Kiedy Oscar chce go użyć, nie musi robić nic poza zapięciem pasów i wydaniem komendy: „Robocie, wstań”. W tym momencie szkielet, który podtrzymuje cały tułów, ustawia się w pozycji pionowej i pozwala chłopakowi skierować kroki w pożądanym kierunku.

kw/gosc.pl/CORRIERE DELLA SERA/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę