Francja: Ikona Matki Bożej Częstochowskiej ozdobiona koronami

W niedzielę 17 października w kościele Saint-Denys-de-l’Estrée w Saint-Denis miała miejsce uroczysta Msza Święta, podczas której dokonano koronacji wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej. Uroczystości przewodniczył i koronacji dokonał biskup diecezji Saint-Denis Pascal Delannoy.

fot. Edyta Kogut/polskifr.fr

Wszystkich zgromadzonych na tej uroczystości przywitał ks. Zbigniew Wcisło SChr, przełożony Prowincji Francusko-Hiszpańskiej Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej pw. MB Częstochowskiej. Był proboszczem parafii w Saint-Denis i to za jego czasów miało miejsce sprowadzenie Ikony Matki Boskiej Częstochowskiej do tej świątyni.

Wielkie wzruszenie, ogromna radość i wdzięczność emanowały ze słów płynących z ust księdza prowincjała za ten wielki dar dla parafii Saint-Denis i całej Polonii we Francji. Podczas homilii, którą wygłosił bp Pascal Delannoy, została podkreślona rola Maryi jako Matki nas wszystkich, Matki, którą sam Jezus podarował nam w godzinie swej śmierci, mówiąc do Jana „Oto Matka Twoja” (por. J19, 26b-27). Bp Delannoy wyraził, co wielokrotnie podkreślał, ogromną radość z faktu, że Matka Boska Częstochowska jest obecna również na ziemi francuskiej.

Słowa wdzięczności i wielkiej radości skierował również bp Wiesław Lechowicz, który nie krył zadowolenia z możliwości wzięcia udziału w tej niezwykłej uroczystości. Biskup przybył prosto z duchowej stolicy Polski, Jasnej Góry, gdzie z 15 na 16 października miała miejsce jasnogórska noc czuwania, czyli noc modlitwy za Polonię i jej duszpasterzy. Jak powiedział bp Lechowicz podczas apelu jasnogórskiego zaznaczono, że obraz Matki Boskiej Częstochowskiej jest obecny prawie we wszystkich kościołach, w których gromadzą się Polacy.

Biskup podkreślił, że najważniejsze jest, aby obraz Matki Boskiej każdy z nas nosił w swoim sercu i naśladował ją w wierze i miłości. Wyraził również nadzieję, że przed obliczem tego obrazu będą modlić się nie tylko Polacy, ale również inne grupy narodowościowe. Bp Lechowicz wyraził wdzięczność dla biskupa Pascala Delannoya, który dokonał koronacji obrazu i jednocześnie podziękował za otwartość i życzliwość dla Polaków żyjących na terenie jego diecezji i ich duszpasterzy.

Zaproszenie do powierzania swoich trosk i radości

Na koniec zabrał głos gospodarz parafii ks. Zdzisław Początek SChr. Nie kryjąc wzruszenia w tej szczególnej chwili ks. Zdzisław dziękował przede wszystkim swojemu poprzednikowi, a obecnie przełożonemu ks. Zbigniewowi Wciśle za podjętą przed kilkoma laty inicjatywę sprowadzenia do Saint-Denis Ikony Matki Bożej Częstochowskiej.

Reklama
Reklama

Słowa wdzięczności ks. Wcisło skierował do obecnych biskupów Pascala Delannoya i Wiesława Lechowicza, francuskiego proboszcza parafii Saint-Denis, wszystkich przybyłych księży, sióstr zakonnych, konsul Anny Majdy, przedstawicieli parafii Aulnay-sous-Bois, Bagnolet oraz wszystkich przybyłych na tę niecodzienną uroczystość gości. Szczególne podziękowania popłynęły w stronę parafian w Saint-Denis, którzy bezpośrednio przyczynili się do przygotowania uroczystości koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz mediom, dzięki którym wiadomość o tym wydarzeniu dotarła do wielu środowisk i odbiorców. Ks. Wcisło zaprasza do przybywania do kościoła w Saint-Denis przed cudowny obraz Matki Bożej, aby modlić się i powierzać jej wszystkie swoje troski i radości.

pa/polskifr.fr/KAI/Stacja7

Czy warto wchodzić w małżeństwo?
Jeśli jesteś w małżeństwie - na ile oceniasz, że jest ono udane i satysfakcjonujące? Oceń w skali 1-10, gdzie 10 określa najwyższą satysfakcję.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę