Francja: biskup sprzedaje swoją rezydencję, by wypłacić odszkodowania ofiarom pedofilii

Ordynariusz francuskiej diecezji Créteil wystawił na sprzedaż swą biskupią rezydencję, by zdobyć środki na wypłatę odszkodowań dla ofiar pedofilii w Kościele. W komunikacie odczytanym 12 grudnia w kościołach bp Dominique Blanchet zapowiedział, że przeprowadzi się do skromniejszego mieszkania. Decyzja zapadła za zgodą rady ds. gospodarczych i kolegium konsultorów diecezji.

fot. Gustavo Kralj/cathopic.com

Miesiąc temu biskupi na zgromadzeniu plenarnym w Lourdes przyjęli raport CIASE [Niezależnej Komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele – KAI] i podjęli ważne decyzje w odpowiedzi na to, czego doświadczyły osoby będące ofiarami przemocy seksualnej w Kościele katolickim, kiedy były małoletnie – przypomniał hierarcha.

Jedną z decyzji było wypłacenie odszkodowań ofiarom. Raport CIASE zalecał, by pieniądze te nie pochodziły z ofiar wiernych, dlatego postanowiono wyprzedać, w razie potrzeby, majątek nieruchomy i ruchomy należący do Konferencji Biskupów Francji i do diecezji.

ZOBACZ: Francja: biskupi sprzedadzą dobra kościelne, by zadośćuczynić finansowo ofiarom pedofilii

Reklama
Reklama

Z opublikowanego 5 października raportu CIASE wynika, że w latach 1950-2020 216 tys. osób padło ofiarą molestowania seksualnego przez księży, zakonników lub zakonnice. Liczba ta wzrasta do 330 tys., jeśli uwzględni się osoby molestowane przez świeckich pracujących w instytucjach Kościoła katolickiego. W ciągu minionych 70 lat około 3 tys. kapłanów i zakonników dopuściło nadużyć seksualnych względem osób małoletnich. W tym okresie we Francji posługę pełniło 115 tys. duchownych. Oznacza to, że sprawa ta dotyczy prawie 3 proc. kapłanów i zakonników.

pa, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę