Nasze projekty

Francja będzie miała 88 nowych księży. Niebawem przyjmą święcenia

Największą grupę neoprezbiterów we Francji będą stanowić kapłani diecezjalni – będzie ich 52.

fot. Luis Gerardo/cathopic.com

Kościół we Francji zyska w tym roku 88 nowych kapłanów. Większość z nich zostanie wyświęcona w najbliższą niedzielę, 25 czerwca, poprzedzającą uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła.

Większość nowych księży to kapłani diecezjalni – będzie ich 52, a najwięcej zostanie wyświęconych w paryskiej prowincji kościelnej, z czego 5 dla archidiecezji stołecznej. 4 nowych kapłanów zyskają diecezje zamorskie. 19 neoprezbiterów należeć będzie do zgromadzenia, wspólnoty lub stowarzyszenia życia apostolskiego. 7 z nich należy do Wspólnoty św. Marcina, 2 do Wspólnoty Emmanuel: (już włączeni do diecezji Rennes), 6 do Wspólnoty Chemin Neuf, 2 do Drogi Neokatechumenalnej (już liczone w diecezji Bayonne), 1 do Towarzystwa Misji Zagranicznych w Paryżu (już policzony w diecezji Meaux) i 1 do Stowarzyszenia Księży św. Jakuba.

W grupie 18 kapłanów zakonnych najwięcej – 4 zyskają dominikanie z prowincji tuluskiej. Ponadto 5 nowych kapłanów zyska celebrujące według Mszału Rzymskiego z 1962 r. Bractwo Kapłańskie św. Piotra.

Reklama

ZOBACZ: Kim powinien być ksiądz? Kapłaństwo według papieża Franciszka

We Francji odbędą się obrady na temat posługi kapłańskiej

Przypomniano, że kwestia posługi prezbiteratu, a w szczególności rola i misja kapłana w obliczu wyzwań stojących dziś przed Kościołem we Francji (tj. wyludnienie obszarów wiejskich, nowe kanały ewangelizacji – w szczególności cyfrowe, sekularyzacja społeczeństwa francuskiego itp.) będzie przedmiotem obrad „zgromadzenia seminarzystów Francji”, które odbędzie się w dniach 1-3 grudnia 2023 r. w Paryżu.

Wydarzenie, które po raz ostatni odbyło się w Lourdes 14 lat temu (w 2009 r.), zgromadzi ponad 700 francuskich seminarzystów z 25 francuskich seminariów i ośrodków szkoleniowych, w obecności abpa Érica de Moulins-Beauforta, arcybiskupa Reims i przewodniczącego Konferencji Biskupów Francji, kardynała Jean-Marca Aveline’a, arcybiskupa Marsylii i abpa Laurenta Ulricha, arcybiskupa Paryża.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę