Papież Franciszek od wczoraj przebywa w Singapurze. To ostatni przystanek jego najdłużej podróży apostolskiej do Azji i Oceanii.
Podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w Teatrze Uniwersyteckiego Centrum Kultury, papież Franciszek przypomniał, że Singapur jest miejscem, gdzie spotykają się różne narody.
ZOBACZ TEŻ: O. Adam Żak: „Jeżeli kapłan prowadzi podwójne życie, biskup powinien bezwzględnie reagować”
Franciszek nawiązał do zróżnicowania etnicznego, kulturowego i religijnego Singapuru i zaznaczył, że „wzajemny szacunek, współpraca, dialog i swoboda wyznawania swych przekonań, w wierności prawu powszechnemu, są decydującymi warunkami sukcesu i stabilności Singapuru, wymogiem zrównoważonego i trwałego rozwoju, wolnego od konfliktów i chaosu”.
Franciszek o podróży do Singapuru: „moim celem jest umocnienie katolików w wierze”
Franciszek przypomniał wkład Kościoła katolickiego w rozwój tego miasta-państwa, zwłaszcza poprzez działalność charytatywną oraz krzewienie dialogu międzyreligijnego i ekumenicznego. I zaznaczył, że celem jego podróży do Singapuru jest „umocnienie katolików w wierze i zachęcenie ich do kontynuowania z radością i poświęceniem współpracy ze wszystkimi mężczyznami i kobietami dobrej woli, na rzecz budowania zdrowego i spójnego społeczeństwa obywatelskiego, dla dobra wspólnego oraz krystalicznego świadectwa swej wiary”.
Franciszek podkreślił rolę Singapuru na arenie międzynarodowej i zachęcił „do dalszych działań na rzecz jedności i braterstwa ludzkości”. Ponadto wskazał na konieczność promocji rodziny, aby przekazywała wartości, „które nadają kształt i sens życiu, oraz uczą młodych ludzi tworzenia mocnych i zdrowych relacji”.
Przeczytaj również
Franciszek w Singapurze: „Niech Bóg wam pomoże”
Franciszek zwrócił także uwagę na kryzys środowiskowy i zachęcił do „zaangażowania kapitału, technologii i talentów, zasobów, które mogą stanowić siłę napędową dla innowacji, by zatroszczyć się o nasz wspólny dom”.
Singapur jest doskonałym przykładem tego, co ludzkość może osiągnąć, pracując zgodnie razem, z poczuciem odpowiedzialności oraz w duchu inkluzywności i braterstwa. Zachęcam was do podążania nadal tą drogą, ufając w obietnicę Boga i Jego ojcowską miłość do wszystkich – powiedział Franciszek.
PRZECZYTAJ: Franciszek do duchowieństwa: „kapłan musi być znakiem Bożego miłosierdzia”
Swoje przemówienie do przedstawicieli władz papież zwieńczył życzeniem: „Niech Bóg wam pomoże odpowiedzieć na potrzeby i oczekiwania waszego narodu i pozwoli wam doświadczyć, że z tymi, którzy pozostają pokorni i wdzięczni, może On dokonać wielkich rzeczy dla dobra wszystkich. Niech Bóg błogosławi Singapur!”.
KAI, kh/Stacja7