Nasze projekty

Duszpasterz olimpijczyków w Pekinie: pomagam sportowcom zajrzeć w ich własną duszę

"Pomagam sportowcom spojrzeć w ich własne dusze" – powiedział KAI o. Edward Pleń SDB, krajowy duszpasterz sportowców, który towarzyszy polskim uczestnikom Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

fot. Vytautas Dranginis/unsplash.com

Dzisiejszy świat zalewa nas tsunami mówienia. Aż dziw, że człowiek może tyle mówić. A człowiek potrzebuje kogoś, kto go wysłucha, chce powiedzieć o tym, co drzemie w jego sercu, o swoich słabościach i problemach. Ważne jest zrobienie pierwszego kroku i otwarcie swojego serca przed duszpasterzem. Często tego doświadczam. Otwarcie swojego serca daje siłę duchową do stawania się lepszym człowiekiem i podążania do Pana Boga – wyznał salezjanin.

Zaznaczył, że „słucha opowieści zawodników, którzy mi zaufali”, dodając, że nieraz radzą się go w sprawie ważnych, życiowych decyzji. Podkreślił, że jest daleki „od znajdowania natychmiastowych rozwiązań” i nierzadko musi „przemyśleć wiele rzeczy, których stałem się powiernikiem”. Zadaniem duszpasterza jest „zgodne z Ewangelią wskazanie im drogi do Jezusa, tak jak Jan wskazał apostołom Mistrza”.

„Niekiedy uczę się wiary od zawodników”

Podczas Mszy Świętej w niedzielę 13 lutego powiedziałem, że duże wrażenie zrobiło na mnie kiedyś świadectwo 26-letniego dżudoki, który powiedział: «Tutaj jesteśmy tylko na chwilę, ale wielu żyje tak jakby miało tu być na wieki. Czy mam frajdę z tego, że wystawiam się publicznie na pośmiewisko? Nie. Ale doświadczyłem tego, jak Jezus może realnie zmienić moje życie, jeśli tylko oddam Mu ster. Moim największym marzeniem jest to, żebyśmy zawalczyli o największe zwycięstwo, o życie wieczne dla nas i naszych bliskich i spotkali się w niebie. To jest silniejsze od tego, co ludzie pomyślą. Naprawdę w tej ostatniej walce na mecie chcę móc powiedzieć za św. Pawłem: «W dobrych zawodach wystąpiłem. Bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem» – podzielił się swymi spostrzeżeniami krajowy duszpasterz sportowców.

Reklama

Przyznał, że niekiedy uczy się wiary od zawodników: Kiedy Kamil Stoch zajął czwarte miejsce, bardzo to przeżywał. Powiedziałem mu wtedy: «Kamilu, czy ty wiesz, że ja głębokiej wiary uczę się od Ciebie? To ty powiedziałeś przecież w telewizji wiele lat temu: «Panu Bogu dziękuję, że tak ciężko mnie doświadcza, ale po tym jestem mocniejszy» – wyznał duchowny.

Licząca 57 zawodników i zawodniczek reprezentacja Polski rozlokowana jest w trzech, znacznie oddalonych od siebie wioskach olimpijskich. O. Edward mieszka w Zhangjiakou z największą, 28-osobową, grupą polskich sportowców. Ze względu na obostrzenia pandemiczne dotyczące liczby uczestników kapłan celebruje 3 Msze Święte w każdą niedzielę podczas igrzysk. Przed Eucharystią zawodnicy mogą skorzystać z sakramentu pokuty lub porozmawiać z duszpasterzem. Olimpijczycy mają do dyspozycji wydany przez Edycję Św. Pawła ekumeniczny „Nowy Testament i Psalmy” dla sportowców oraz biuletyn liturgiczny „Dzień Pański” na każdą niedzielę Igrzysk. Wszyscy otrzymali też medaliki z wizerunkiem Matki Boskiej Wspomożycielki i św. Jana Bosko oraz obrazek z „Koronką do miłosierdzia Bożego”.

ZOBACZ: Krajowy duszpasterz sportowców odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Reklama

Ks. Edward pełni posługę duszpasterską wśród polskich olimpijczyków od 20 lat. W styczniu br. prezydent Andrzej Duda przyznał mu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz środowiska sportowego i polskiego ruchu olimpijskiego, za działalność społeczną i duszpasterską. Odznaczenie to kapłan otrzymał podczas „Dnia Polskiego” zorganizowanego w Centrum Olimpijskim w Warszawie z okazji udziału Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej w XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022.

pa, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę