Nasze projekty

Czy papież pojedzie do Bahrajnu?

Rozważana jest podróż papieża Franciszka do Bahrajnu, być może w listopadzie bieżącego roku - powiedział dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni po powrocie z Kazachstanu. Ten maleńki kraj, położony w Azji jest siedzibą wikariusza apostolskiego Północnej Arabii, obejmującego swą jurysdykcją Bahrajn, Kuwejt, Katar i Arabię Saudyjską.

Fot: Cathopic.com/Angie Menes

Papież Franciszek został zaproszony do Bahrajnu już w 2014 roku, ale wtedy wolał udać się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w 2019 roku, aby podpisać Dokument o Ludzkim Braterstwie. Przed niespełna rokiem (10 grudnia 2021 roku) ówczesny prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, kardynał Luis Antonio Tagle konsekrował katedrę Matki Bożej Arabskiej. Kilka godzin po tej uroczystości został on przyjęty przez króla, Hamada ibn Isa Al Chalifa wraz z biskupem Paulem Hinderem, ówczesnym administratorem wikariatu apostolskiego Arabii Północnej, oraz arcybiskupem Eugene Martinem Nugentem, nuncjuszem apostolskim w Kuwejcie, Katarze i Bahrajnie.

Jak podały media Królestwa Bahrajnu, papież Franciszek w liście wyraził „swoje podziękowanie i uznanie dla otwarcia katedry Matki Bożej Arabskiej”. Z kolei król przesłał papieżowi pozdrowienia. Pochwalił rolę papieża „w promowaniu dialogu i zrozumienia między religiami i cywilizacjami, a także w promowaniu wartości ludzkiego braterstwa, tolerancji i współistnienia między wszystkimi”. Ponadto król miał potwierdzić swoje pragnienie „umocnienia istniejących stosunków przyjaźni i współpracy” ze Stolicą Apostolską. W szczególności podkreślił, że konsekracja katedry „ucieleśnia rolę cywilizacji humanistycznej w Bahrajnie”, państwie muzułmańskim, które „od wielu dziesięcioleci” gości również niemuzułmańskie miejsca kultu.

Katolicy stanowią tam 6, proc. ludności kraju

Świątynia ta mieści 2300 osób, oddalona jest około 20 km od stolicy Bahrajnu Manamy, i została wybudowana za zgodą króla, na ziemi podarowanej przez króla. 3 lutego 2020 roku, rok po podpisaniu Dokumentu o Ludzkim Braterstwie, Salman Bin Al Chalifa, następca tronu Bahrajnu, został przyjęty na audiencji u papieża Franciszka. Pierwotnie zakładano, że papież pojawi się właśnie na konsekrację katedry Matki Bożej Arabskiej. Ale pragnienie wizyty papieża w Bahrajnie jest od dawna.

Reklama

W maju 2011 roku Stolica Apostolska zreorganizowała Wikariat Kuwejtu, nadając mu nową nazwę „Wikariat Apostolski Arabii Północnej” i włączając do niego terytoria Kataru, Bahrajnu i Arabii Saudyjskiej. W związku z tym, ze względów logistycznych i praktycznych, stolica biskupia przeszła z Kuwejtu do Bahrajnu.

Królestwo Bahrajnu jest jednym z niewielu państw w regionie, w którym od 1930 roku wzrosła liczba miejscowych chrześcijan. Większość z nich to migranci z Azji, zwłaszcza z Filipin. Według danych watykańskich na obszarze całego Wikariatu mieszka niemal 3 mln katolików, i stanowią oni 6,5 proc. ludności kraju.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę