Nasze projekty

Co z wizytą papieża na Ukrainie? „Rosja robi wszystko, by ją uniemożliwić”

Rosja bardzo stara się uniemożliwić wizytę papieża na Ukrainie - powiedział nowo mianowany ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz.

fot. Bob Wilson / Cathopic

W wywiadzie dala portalu glavcom.ua Jurasz mówił o ewentualnym przyjeździe Franciszka na Ukrainę w 2022 roku. Jak podkreślił, nie ma jeszcze dokładnej daty wizyty, ale Ukraina jest gotowa ją zorganizować i zrobi wszystko, co konieczne, by do niej doszło.

Niestety, dyplomacja rosyjska „robi wszystko, by uniemożliwić przyjazd papieża na Ukrainę”. Za nieprawdopodobną uznał taką wizytę metropolita Hilarion, który kieruje Wydziałem Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, a w podobnym duchu wypowiedział się również rosyjski ambasador przy Stolicy Apostolskiej.

Według Jurasza, głównym celem przyjazdu papież na Ukrainę jest mówienie o pokoju do społeczeństwa zranionego „przez cierpienie i tragedię wojny”. Tylko w grudniu 2021 roku papież dwukrotnie wspominał o sytuacji w tym kraju.

Reklama

Bądź światłem i wsparciem dla tych, którzy wierzą i działają, idąc nawet pod prąd, na rzecz spotkania i dialogu, i nie pozwól, aby na Ukrainie poszerzały się nowotworowe przerzuty konfliktu – mówił Franciszek w orędziu „Urbi et Orbi” w Boże Narodzenie.

„Niech to Boże Narodzenie Pana przyniesie Ukrainie pokój!”

W połowie grudnia, po modlitwie Anioł Pański papież zapewnił o modlitwie „za umiłowaną Ukrainę, za wszystkie jej Kościoły, wspólnoty religijne i wszystkich jej mieszkańców, aby napięcia w tym kraju zostały rozwiązane w drodze poważnego międzynarodowego dialogu, a nie za pomocą broni”.

Wielki bólem napełnia mnie statystyka, jaką przeczytałem niedawno, z której wynika, że w roku bieżącym wytworzono więcej broni niż w roku ubiegłym. Broń nie jest drogą do rozwiązania problemów. Niech to Boże Narodzenie Pana przyniesie Ukrainie pokój! – mówił Franciszek.

Reklama

Jedynym papieżem, który odwiedził Ukrainę był Jan Paweł II

Zdaniem ambasadora Jurasza nieprawdopodobne jest natomiast, by papież zamierzał wmieszać się w wewnętrzną sytuację Kościoła prawosławnego na Ukrainie. Franciszek „rozumie złożoność relacji w świecie prawosławnym i nie będzie kładł szczególnego nacisku na tę kwestię”. Chce natomiast „stworzyć klimat modlitwy, który sprzyja pokojowi i dialogowi, komunikowaniu się wszystkich, w tym wspólnot religijnych”.

Jedynym papieżem, który dotychczas przyjechał na Ukrainę był św. Jan Paweł II, który w dniach 23-27 czerwca 2001 roku odwiedził Kijów i Lwów.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę