Co wydarzyło się w nocy w Ukrainie?

To już ósma noc odkąd wojska rosyjskie wkroczyły na terytorium Ukrainy. Niestety Chersoń, miasto w południowej Ukrainie trafiło w ręce rosyjskich wojsk. Prezydent Ukrainy wystąpił z kolejnym przemówieniem. W centrum Kijowa doszło do czterech potężnych eksplozji.

fot. Nexta/Twitter.com

W tym artykule znajdziesz:

  • Rosjanie przejęli pierwsze duże ukraińskie miasto
  • Nocne wybuchy w Kijowie
  • Kolejne wystąpienie prezydenta Ukrainy
  • Kiedy druga tura rozmów Ukrainy z Rosją?

Chersoń zajęty przez Rosjan

Niestety około 3:00 nad ranem polskiego czasu potwierdził się doniesienia o przejęciu kontroli nad miastem Chersoń przez rosyjskie wojska. Po ciężkich walkach Rosjanie wkroczyli do tego niemal 300-tysięcznego miasta na południu Ukrainy. Mer Chersonia Ihor Kołychajew poinformował, że w budynku miejskiej administracji rozmawiał z przedstawicielami rosyjskich sił, prosząc „by nie strzelano do ludzi”.

Władze obwodu chersońskiego wezwały mieszkańców, aby nie wychodzili z domów, ponieważ „okupanci (rosyjscy) są we wszystkich dzielnicach miasta i są bardzo niebezpieczni”. Chersoń to pierwsze większe miasto, które zostało zajęte przez wojska rosyjskie.

Reklama
Reklama

Nocne wybuchy w Kijowie

W nocy ze środy na czwartek doszło do czterech silnych eksplozji w centrum Kijowa. Miały one miejsce w pobliżu Mostu Południowego, wieży operatorów telefonii komórkowej, stacji metra Przyjaźni Narodów, Dziecięcego Szpitala nr 7 oraz Szpitala Miejski nr 12.

W mieście było słychać syreny alarmowe. Na razie nie ma żadnych dodatkowych informacji – podaje Euromaidan PR.

Reklama
Reklama

Wcześniej w środę Pentagon podał, że wojska rosyjskie idą na Kijów od strony Białorusi (z północnego zachodu) oraz od strony Rosji (kierunek północno-wschodni).

„Przestańcie, bo pokój jest najważniejszy”

Późnym wieczorem pojawiło się w sieci także najnowsze przemówienie Zełenskiego. Przekazał w nim, że środa nie była dobrym dniem dla wrogich wojsk. Ukraińcy biją tego wroga nawet bez broni. Jestem dumny z miast i wiosek Ukrainy, które nie wpuszczają okupantów – powiedział.

My całkowicie naszą wolność ochronimy i jej nie oddamy. Dla nas Ukraińców jest to wielka ojczyźniana. Wiemy jak takie wojny się kończą. Nasza armia walczy, aby zwalczyć wroga – dodał, informując równocześnie, że 9 tys. żołnierzy rosyjskich zostało zabitych w walkach.

Reklama

Kierując słowa do Rosjan powiedział, że Ukraina nie chce być pokryta zwłokami żołnierzy. Zabierzcie ich do domu. Powiedzcie swoim dowódcom, że chcecie żyć, że nie chcecie umierać tutaj, w Ukrainie. Przestańcie, bo pokój jest najważniejszy – zaznaczył.

Druga tura rozmów Ukrainy z Rosją

W czwartek w nocy agencja Reutera podała, że doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak poinformował, że ukraińska delegacja wyjechała na drugą rundę rozmów ze stroną rosyjską w sprawie zawieszenia broni.

Agencja RIA podała, że rozmowy odbędą się Puszczy Białowieskiej na Białorusi. Wcześniej przekazano, że rozmowy odbędą się w środę wieczorem. Jednak ze względu bezpieczeństwa ukraińska delegacja musiała zmieniać trasę.

Jak przekazano Ukrainę będą reprezentować minister obrony Ołeksij Reznikow, doradca prezydenta Mychajło Podolak i wiceminister spraw zagranicznych Mykoła Toczycki. W delegacji mają się także znaleźć deputowani: szef frakcji rządzącej Sługi Narodu Dawyd Arachamija, Andrij Kostin, który reprezentował Ukrainę w rozmowach w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie, oraz Rustem Umerow.

pa, onet.pl, polsatnews.pl, tvn24.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę