Nasze projekty

Ciało św. Jana XXIII opuści Watykan

Ciało świętego papieża Jana XXIII, znajdujące się obecnie w sarkofagu w ołtarzu bocznym bazyliki św. Piotra w Watykanie będzie na 18 dni wywiezione do diecezji Bergamo we Włoszech. Rodzima diecezja świętego dostała na to zgodę od papieża Franciszka z okazji 60. rocznicy wyboru Angelo Giuseppe Roncalli'ego na stolicę Piotrową.

– Dziękujemy papieżowi Franciszkowi za ten gest ojcowskiej miłości. Jest to dla nas wielka radość i szczególna łaska – powiedział biskup Bergamo Francesco Beschi.

Ciało świętego opuści Watykan 24 maja aby przez 18 dni przebywać w sanktuarium na terenie diecezji Bergamo: najpierw w katedrze, potem w Sanktuarium św. Jana XXIII w Sotto il Monte. W tym czasie to tam będą odbywać się główne obchody przypadającej w tym roku 60. rocznicy jego wyboru i 55. rocznicy śmierci. 10 czerwca św. Jan XXIII ponownie trafi do Watykanu.

Angelo Giuseppe Roncalli czyli papież Jan XXIII urodził się 25 listopada 1881r. w Sotto il Monte niedaleko Bergamo. Po święceniach i rocznej służbie w korpusie dyplomatycznym Watykanu został wybrany metropolitą Wenecji w 1953 r. Wybrano go na papieża 28 października 1958 r. Podczas swego krótkiego, bo zaledwie 5-letniego pontyfikatu zwołał Sobór Watykański II, który uroczyście otworzył 11 października 1962 r. Zmarł 3 czerwca 1963 r.

Reklama
Reklama

 

ad, Catholic Herald

Przeczytaj również

   

  Reklama
  Reklama

  Najciekawsze artykuły

  co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

  Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

  Reklama

  SKLEP DOBROCI

  PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

  Reklama
  WIARA I MODLITWA
  Wspieraj nas na Patronite