Nasze projekty

Biskup tłumaczy w liście powody rezygnacji: chciałem uchronić diecezję przed podziałem

Abp Michel Aupetit skierował do wiernych list, w którym tłumaczy powody rezygnacji z posługi arcybiskupa Paryża. "Bolesne wydarzenia minionego tygodnia skłoniły mnie do złożenia mojej misji w ręce Papieża Franciszka, aby uchronić diecezję przed podziałem" - napisał.

zdjęcie ilustrfot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Biskup złożył rezygnację z urzędu po tym, gdy w listopadzie pojawiły się doniesienia medialne o jego rzekomym romansie z kobietą w 2012 roku, czemu hierarcha stanowczo zaprzeczył.

„Bolesne wydarzenia minionego tygodnia skłoniły mnie do złożenia mojej misji w ręce Papieża Franciszka, aby uchronić diecezję przed podziałem, który zawsze budzi podejrzenia i utratę zaufania” – czytamy w publikacji.

ZOBACZ: Papież przyjął rezygnację arcybiskupa Paryża

Reklama

„Cieszę się, że służyłem tej diecezji”

Zapewnił, że swoją posługę starał się pełnić z zapałem i oddaniem. „Dziękuję Bogu, który zawsze obdarzał mnie darem życzliwego spojrzenia na bliźniego i miłości do ludzi, a który początkowo skłonił mnie do praktykowania medycyny. Opieka jest czymś głęboko we mnie zakorzenionym” – napisał.

„Cieszę się, że służyłem tej diecezji z jej wspaniałymi duchownymi i świeckimi, osobami konsekrowanymi, całkowicie oddanymi służbie Chrystusowi, Kościołowi i braciom. Jest ich zbyt wielu, bym mógł ich tu wymienić” – dodał.

Jak podkreślił, że zawsze ufa Chrystusowi, nawet mimo trudnych chwil związanych np. z medialnymi zarzutami.

Reklama

„Byłem oczywiście bardzo zaniepokojony atakami na mnie. Dziś dziękuję jednak Bogu za głębokie uspokojenie serca. Dziękuję wielu ludziom, którzy okazali mi zaufanie i miłość w ciągu ostatnich ośmiu dni. Modlę się za tych, którzy być może życzyli mi zła, tak jak nauczył nas tego Chrystus, który pomaga nam, co przewyższa nasze marne siły. Proszę o przebaczenie tych, których mogłem skrzywdzić i zapewniam wszystkich o mojej głębokiej przyjaźni i moich modlitwach za Was” – czytamy w liście.

„Mam całkowite zaufanie do tego, co zostało zainicjowane”

Wyraził również zaufanie do obecnych zmian w paryskiej diecezji, które wpisują się w dynamikę całego Kościoła.

„Jest ona na drodze do nowego sposobu życia braterskiego, które ma początek w naszym chrzcie, oraz w synodalności, bez postawy uprzedzeń między różnymi stanami życia. Mam całkowite zaufanie do tego, co zostało zainicjowane przez wikariuszy generalnych i różne rady. Proszę wszystkich, aby w tchnieniu Ducha Świętego pracowali nad wypełnieniem tego, co zostało rozpoczęte” – napisał były arcybiskup Paryża.

Reklama

List zakończył słowami, które wypowiedział podczas swojej pierwszej homilii na ingresie w 2017 r.: „Nie patrz na Arcybiskupa, patrz na Chrystusa!”

kh/Vatican News/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę