Nasze projekty

Argentyna: biskup zrezygnował z prowadzenia diecezji. Powodem konflikt z częścią duchowieństwa wokół Komunii na rękę

Papież Franciszek przyjął rezygnację ordynariusza diecezji San Rafael w Argentynie. Bp Eduardo María Taussig był skonfliktowany z częścią jej duchowieństwa, która nie godziła się w czasie pandemii na udzielanie Komunii św. tylko na rękę.

fot. Kiki Garcia/cathopic.com

Hierarsze, kierującemu diecezją od 2004 roku, sprzeciwiali się niektórzy księża i seminarzyści po tym, jak na początku 2020 roku wprowadził restrykcje związane z zapobieganiem zakażeniu koronawirusem w kościołach. Był wśród nich nakaz udzielania Komunii jedynie na rękę, unikając udzielania jej do ust. Podobne przepisy wprowadzono w innych argentyńskich diecezjach, gdzie przyjęto je ze zrozumieniem.

Głównym ośrodkiem oporu w diecezji San Rafael było seminarium duchowne, liczące 30 kleryków. Wielu z nich, a także duża część kadry wykładowców, nie chciało się podporządkować decyzji biskupa. Obie formy udzielania Komunii – na rękę i do ust – są dopuszczone i współistnieją w Kościele. Prawem wiernego jest korzystanie z jednego lub drugiego sposobu przyjmowania. Ale tak jak wiele innych praw ta możliwość została ograniczona w czasie lockdownu – tłumaczył „La Nación” jeden z duchownych.

„Wypowiedzenie posłuszeństwa biskupowi uniemożliwiało formację kapłańską”

Konflikt doprowadził w grudniu ub.r. do próby uderzenia biskupa przez jednego z księży podczas spotkania oraz do przebicia opon jego samochodu w czasie wizyty w parafii. W porozumieniu z Kongregacją ds. Duchowieństwa ordynariusz zamknął seminarium duchowne, gdyż narastający konflikt, związany z faktycznym wypowiedzeniem posłuszeństwa biskupowi, uniemożliwiał formację kapłańską. Część kleryków zresztą z niego odeszła, pozostałych 13 hierarcha posłał do seminariów w Buenos Aires, Mendozie, San Juan i Río Cuarto.

Reklama

Według doniesień argentyńskiego dziennika, bp Taussig kilka miesięcy temu rozmawiał w Rzymie z papieżem, który miał go prosić o dalsze kierowanie diecezją. Jednak w grudniu hierarcha uznał, że dalszy dialog z nieposłusznymi księżmi jest niemożliwy i złożył rezygnację.

Na razie diecezją pokieruje – jako administrator apostolski – bp Carlos María Domínguez z San Juan de Cuyo.

pa, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę