Abp Szewczuk: nie tracimy nadziei na papieską wizytę w Kijowie

„Znając osobiście Ojca Świętego jestem przekonany, że jest on po naszej stronie i jest gotów do wymownych gestów, by zamanifestować, że jest po stronie cierpiących na Ukrainie” – powiedział 25 maja w programie „Gość Wydarzeń” na antenie Polsat News zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Światosław Szewczuk.

fot. Episkopat News/flickr.com

Mówiąc o sytuacji w swej ojczyźnie abp Szewczuk podkreślił z jednej strony ogrom ludzkiego cierpienia i przelanej krwi, a z drugiej powszechną wiarę swych rodaków w zwycięstwo i ich entuzjazm. Oczywiście wszyscy pragną aby okrucieństwo wojny, nieszczęście jakie za sobą niesie, jak najszybciej się skończyło. Ale chcemy bronić swojego państwa i jesteśmy do tego gotowi – powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

„Słowa papieża nie zawsze są dobrze rozumiane”

Redaktor Rymanowski zapytał o reakcję Ukraińców na słowa Ojca Świętego przekazane w tzw. wywiadzie dla Corierre della Sera, które wzbudziły wiele zastrzeżeń w Polsce, a także innych krajach. Abp Szewczuk przypomniał, że Papież Franciszek, którego zna jeszcze z Argentyny podobnie jak mieszkańcy tego kraju ma bardzo wymowne gesty, natomiast jego słowa nie zawsze są dobrze rozumiane. Na przykład pocałował publicznie flagę ukraińską.

Dlatego szczególną rolę powinny odgrywać w Stolicy Apostolskiej osoby odpowiedzialne za komunikację. Przytoczył w tym kontekście rolę jaką podczas pontyfikatów dwóch poprzedników Franciszka odgrywali rzecznicy Joaquín Navarro-Valls oraz o. Federico Lombardi SJ. Tym bardziej, że publikacja włoskiego dziennika była raczej manipulacją medialną, a papież wyraził w nim gotowość uczynienia wszystkiego co możliwe, aby powstrzymać wojnę – nawet pojechać do Moskwy, gdyby taka wizyta przybliżyła koniec tej wojny – zaznaczył arcybiskup większy kijowsko-halicki. Dobry rzecznik pomógł by komunikować sens tych gestów – podkreślił.

Reklama
Reklama

„Stolica Apostolska ponownie rozważa stosowność i możliwość wizyty Ojca Świętego na Ukrainie”

Pytany o to, czy papież Franciszek najpierw pojedzie do Kijowa, czy też do Moskwy abp Szewczuk przypomniał, że w ubiegłym tygodniu odwiedził Kijów abp Paul Richard Gallagher, odpowiedzialny za relacje Stolicy Apostolskiej z Państwami i powiedział, że żadna wizyta papieża w Moskwie nie jest przygotowywana. Natomiast po jego powrocie do Rzymu Stolica Apostolska ponownie rozważa stosowność i możliwość wizyty Ojca Świętego na Ukrainie. Pracuje się zatem nad tym, żeby przyjechał on jak najszybciej do Kijowa – podkreślił zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Zaznaczył, że jego rodacy nie żywią żalu do Ojca Świętego, natomiast oczekują na jego wstawiennictwo, kiedy nadejdzie właściwy czas, a także na jego wizytę na Ukrainie, która będzie czytelnym znakiem, „że Ojciec Święty jest po naszej stronie”.

Poruszono kwestie pojednania między narodami ukraińskim a polskim

Jednym z ważnych tematów poruszonych w rozmowie była kwestia pojednania między narodami ukraińskim a polskim. Abp Szewczuk przytoczył swoją niedawną rozmowę z premierem Ukrainy, Denisem Szmyhalem, z której wynikało, że władze obydwu krajów pragną podjąć konkretne działania zmierzające do wyjaśnienia wszystkich kwestii dzielących obydwa narody. Ukraina jest gotowa uczynić pierwszy krok, w tym zezwolić na ekshumacje ofiar rzezi na Wołyniu. Oczywiście oczekuje na wzajemność władz polskich w odniesieniu do ofiar wojny polsko-ukraińskiej.

Korzystając z okazji zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego pozdrowił swoich rodaków, przymusowych przesiedleńców, którzy znaleźli schronienie w Polsce. Podziękował także wszystkim Polakom goszczącym ich w swoich domach. Wyraził też wdzięczność biskupom polskim, – abp. Stanisławowi Gądeckiemu, abp. Wojciechowi Polakowi oraz abp. Stanisławowi Budzikowi, którzy w ubiegłym tygodniu złożyli wizytę solidarności na Ukrainie. Zaznaczył, że była to pierwsza taka ważna wizyta kościelna, na tak wysokim poziomie od czasu wybuchu wojny na pełną skalę. Szczęśliwie zbiegła się niemal z wizytą prezydenta Polski w minioną niedzielę – przypomniał abp Światosław Szewczuk na antenie Polsat News.

Reklama
Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę