Nasze projekty

Zmarła Halina Bortnowska, filozofka, teolożka i publicystka

W wieku 92 lat zmarła Halina Bortnowska, filozofka, teolożka, publicystka, uczestniczka ruchu ekumenicznego. Współtworzyła ruch hospicyjny w Polsce, była także współzałożycielką Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

fot. mariusz kubik/wikimedia

Dzielny, jasny człowiek, wielkiej odwagi, pełna troski i myśli o innych. – napisała w mediach społecznościowych Maja Komorowska. Aktorka poinformowała o śmierci Haliny Bortnowskiej. Informację potwierdza Helsińska Fundacja Praw Człowieka, w której Bortnowska była wieloletnią przewodniczącą rady.

Kim była Halina Bortnowska?

Halina Bortnowska urodziła się w 1931 roku w Toruniu. Szkołę podstawową skończyła w 1944 roku w Warszawie. W trakcie Powstania Warszawskiego została deportowana do niemieckiego obozu pracy. W późniejszych latach uczestniczyła w projektach Akcji Znaków Pokuty polegających na porządkowaniu ruin w Polsce (Oświęcim) i Niemczech (Drezno), była animatorką projektów upamiętnienia ofiar getta warszawskiego, Jedwabnego i Srebrenicy. Angażowała się również w działania na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.

W latach 70. współtworzyła ruch hospicyjny w Polsce i pierwsze polskie hospicjum w Nowej Hucie. Jako wolontariusza pomagała terminalnie chorym. W latach 80. była doradcą Komisji Robotniczej Hutników w Nowej Hucie i uczestniczyła w I Zjeździe NSZZ „Solidarność”.

Reklama

Była również uczestniczką ruchu ekumenicznego wyrażającego potrzebę zwołania kolejnego Soboru w Kościele Katolickim. Od 1967 do 1982 aktywnie uczestniczyła w pracach Światowej Rady Kościołów.

W 1986 roku została członkiem Komitetu Helsińskiego w Polsce. Była współzałożycielka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Stowarzyszenia Przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita”. Działała również jako Członkini Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Publikowała m.in. na łamach „Tygodnika Powszechnego” – była uważana za jedną z jego najwybitniejszych publicystek współtworzących otwartą linię pisma – a także „Gazety Wyborczej” i „Znaku”.

wnp.pl, PAP, jk/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę