Nasze projekty

Zmarł ks. Józef Grygotowicz. Był współpracownikiem ks. Blachnickiego

Ks. prał. Józef Grygotowicz zmarł 16 kwietnia, w wieku 90 lat, w 64. roku kapłaństwa. Był wychowawcą młodzieży, wieloletnim dyrektorem Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Białostockiej, dyrektorem Studium Teologii w Białymstoku, a wraz z ks. Franciszkiem Blachnickim organizował pierwsze oazy.

fot. Vianney Saray / Cathopic

Msza św. pogrzebowa będzie sprawowana w środę 19 kwietnia o godz. 14.00 w archikatedrze białostockiej.

Ks. Józef Grygotowicz święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1959 r. z rąk bp. Władysława Suszyńskiego. Po dziewięciu latach posługi w różnych parafiach w archidiecezji białostockiej został skierowany na studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tam spotkał dwóch wybitnych kapłanów: dzisiejszego kandydata na ołtarze, ks. Franciszka Blachnickiego, i zmarłego przedwcześnie, w powszechnej opinii świętości, ks. Wojciecha Danielskiego.  

Studia z teologii pastoralnej oraz bliskie kontakty ze wspomnianymi kapłanami pomogły mu zafascynować się soborową odnową Kościoła i konkretną drogą tej odnowy, jaką Kościołowi w Polsce zaproponował Ruch Światło-Życie. Zaangażował się w jego działalność, gdyż zależało mu na tym, by prężnie i owocnie działał w całej Polsce, ale przede wszystkim na Białostocczyźnie. Na przełomie lat 70. i 80. wiele razy prowadził wakacyjne oazy rekolekcyjne dla młodzieży z Podlasia w jednym z ośrodków w Tylmanowej.

Reklama

W połowie lat 70. powrócił z Lublina do Białegostoku, gdzie powierzone mu zostały wykłady z katechetyki w Seminarium Duchownym, a także troska o katechezę w całej archidiecezji. Najpierw był wizytatorem nauki religii, a następnie od 1976 r. dyrektorem Referatu (Wydziału) Katechetycznego Kurii, wykładowcą katechetyki w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku oraz dyrektorem Studium Teologii dla świeckich.

Szczególnym owocem wysiłków ks. Józefa było umożliwienie podejmowania studiów teologicznych przez Polaków żyjących na Wileńszczyźnie. Troską, wypływającą z mądrości ks. Józefa było również to, by jak najowocniej układała się współpraca nauczycieli religii katolickiej z nauczycielami religii prawosławnej, współpraca „strony kościelnej” z instytucjami świeckimi, takimi jak organy prowadzące placówki oświatowe i organy nadzoru pedagogicznego.

W roku 2008 ks. Grygotowicz odszedł na zasłużoną emeryturę. Jego dotychczasowe obowiązki przejęli młodsi kapłani, jego wychowankowie. Był przez nich szanowany, otaczał ich zawsze wielkim szacunkiem, ale też dyskretnie wspierał ich swoim doświadczeniem i mądrością, angażując się także w nowe formy pracy, np. w prowadzenie katechezy dorosłych Mess’AJE.

Reklama

Czas emerytury nie był dla niego bynajmniej czasem odpoczynku, gdyż nieustannie angażował się w życie parafii pw. św. Stanisława w Białymstoku, na terenie której od wielu lat mieszkał, gdzie był bardzo ceniony i szanowany; był stałym spowiednikiem sióstr zakonnych; pomimo podeszłego wieku uczestniczył w wielu pielgrzymkach w Polsce i zagranicą jako duchowy przewodnik i opiekun.

Zmarł w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 16 kwietnia, w wieku 90 lat, w 64. roku kapłaństwa.

KAI, archibial.pl, oaza.pl, deon.pl, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę