Nasze projekty

Z aplikacją po Cmentarzu Powązkowskim

Od 1 listopada dostępna będzie bezpłatna aplikacja na urządzenia mobilne pod nazwą Stare Powązki. Odwiedzającym w tych dniach Cmentarz Powązkowski ułatwi szybkie odszukanie grobów, aplikacja zaproponuje także trasę wyjątkowego spaceru tematycznego.

Fot. Adrian Grycuk/Wikipedia

Aplikację przygotowała powołana przez Archidiecezję Warszawską Fundacja “Stare Powązki”. W najbliższych godzinach będzie dostępna zarówno dla urządzeń działających w systemie android, jak i iOS (w App Store można ją już pobrać). Korzystający z aplikacji będą mieli dostęp do bieżących informacji o funkcjonowaniu nekropolii. Dzięki geolokalizacji dowiedzą się nie tylko jak dojechać do cmentarza, ale również aplikacja pomoże odnaleźć i pokieruje do konkretnego grobu.

Aplikacja ma służyć każdemu, kto przekracza bramę Starych Powązek – podkreśla ks. Jacek Laskowski, proboszcz parafii św. Karola Boromeusza w Warszawie.

Praktyczna wyszukiwarka lokalizacji grobów

Przydatną funkcją aplikacji będzie wyszukiwarka lokalizacji grobów na Starych Powązkach. Wyszukiwanie będzie możliwe zarówno po nazwisku osoby zmarłej, jej profesji, jak też według popularności wyszukiwania. Dzięki sprzężeniu z nawigacją aplikacja wskaże drogę do szukanego nagrobka na liczącym 44 hektary cmentarzu.

Reklama
Reklama

Aplikacja wykorzystuje bazę danych zgromadzonych podczas inwentaryzacji wszystkich nagrobków, a było to możliwe dzięki współpracy Archidiecezji Warszawskiej z miastem stołecznym Warszawa – dodaje ks. Laskowski.

Fot. materiały prasowe/archwwa.pl

Przeczytaj również

  W służbie pamięci i edukacji

  Aplikacja posiada też inne funkcjonalności jak np. przypominanie o rocznicach urodzin czy rocznicach śmierci osób pochowanych na Powązkach. Zainteresowanym dziejami Starych Powązek przybliży ich historię. Aplikacja ma również służyć edukacji i poznawaniu historii tej wyjątkowej nekropolii – podkreśla ks. Jacek Laskowski.

  Reklama
  Reklama

  Walorem edukacyjnym aplikacji są także propozycje spacerów tematycznych, na początek przygotowano prawie 20 scenariuszy. Odwiedzający nekropolię z aplikacją mogą przejść śladem znanych osób spoczywających na Powązkach, poznać ich biogramy, a także np. historię sztuki cmentarnej i jej symbolikę od XVIII do XXI wieku.

  Karol Gądzik, konserwator zabytków i współautor projektu wymienia m.in. spacery ”Wokół polskiego Oświecenia”, “My z Napoleonem – Napoleon z nami” czyli szlakiem osób, które żyły w czasie wojen napoleońskich, “Kto ratuje jedno życie” to spacer szlakiem grobów osób, które w czasie II wojny światowej pomagały Żydom. Ale są też scenariusze spacerów śladami pisarzy, poetów, filmowców a nawet kolejarzy – w tym budowniczego kolei warszawsko-wiedeńskiej czy tramwajarzy. Będzie można przejść szlakiem powstańców warszawskich. W ten sposób, chcemy podzielić okres 230 lat historii Powązek na odcinki, by ją lepiej przybliżyć – opowiada.

  Lekcje historii i sztuki

  Dla uczniów ze szkół z całej Polski przygotowano lekcje historii i historii sztuki na terenie Starych Powązek, które można będzie przeprowadzić z wykorzystaniem aplikacji podczas wizyty. Cmentarz jest niezwykłą galerią rzeźby i małej architektury. Do szkół trafią wkrótce podręczniki metodyczne dla nauczycieli z propozycjami przeprowadzenia lekcji na Starych Powązkach, z wykorzystaniem aplikacji – dodaje Karol Gądzik.

  Reklama

  Cmentarz Powązkowski jest bowiem nie tylko jedną z najpiękniejszych nekropolii w Europie, ważnym miejscem dla mieszkańców Warszawy, ale także swoistym “panteonem dwustu lat trudnej historii stolicy”. W 2014 roku Cmentarz Stare Powązki został uznany za pomnik historii.

  Aplikacja – w zamyśle jej twórców – będzie innowacyjnym rozwiązaniem w zakresie upowszechniania wiedzy na temat cmentarza oraz ukazania historii Warszawy i całej Polski przez pryzmat pochowanych na Starych Powązkach osób.

  Archidiecezja Warszawska, która jest opiekunem tego cmentarza powołała Fundację “Stare Powązki” aby zachować dziedzictwo i historyczny charakter tego miejsca spoczynku wielu pokoleń Polaków. Chce również propagować potrzebę opieki nad zabytkami. Tym samym konsoliduje działania wszystkich osób i instytucji zaangażowanych w program opieki nad Starymi Powązkami.

  Powstała z inicjatywy Fundacji aplikacja ma również ułatwić zbieranie funduszy na Stare Powązki. Użytkownicy mogą dokonać płatności, aby wesprzeć np. konserwację zabytkowych nagrobków ale też promowanie Starych Powązek poprzez programy edukacyjne o historii i sztuce. W pierwszych dniach listopada wpłaty dokonywane poprzez aplikację zasilą doroczną zbiórkę Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa.

  archwwa.pl, zś/Stacja7

  Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

  Najciekawsze artykuły

  co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

  Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

  Reklama

  SKLEP DOBROCI

  Reklama

  PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

  Reklama
  WIARA I MODLITWA
  Wspieraj nas - złóż darowiznę