Nasze projekty

W niedzielę uroczystości ku czci św. Stanisława BM. Powraca tradycyjna procesja z Wawelu na Skałkę

Po przerwie spowodowanej pandemią powraca tradycyjna procesja z Wawelu na Skałkę, po której odprawiona zostanie uroczysta Eucharystia ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika z udziałem Episkopatu Polski. Mszy św. przewodniczył będzie abp Jan Romeo Pawłowski z Watykanu.

źródło: Episkopat.pl

Procesja z Wawelu na Skałkę i uroczysta Eucharystia ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika, odbywające się na Skałce 8 maja br., są okazją do wielkiej wspólnotowej modlitwy za naszą Ojczyznę i Kościół w Polsce, za wszystkich rodaków w kraju i poza jego granicami.

Polacy od setek już lat pielgrzymują do Sanktuarium Męczeństwa św. Stanisława i proszą o błogosławieństwo dla swojej Ojczyzny. Od dokładnie 550 lat świadkiem tego fenomenu wiary jest Zakon Paulinów, który za sprawą biskupa krakowskiego Jana Rzeszowskiego oraz księdza Jana Długosza, kanonika Kapituły Katedralnej na Wawelu, w 1472 r. stał się stróżem miejsca męczeńskiej śmierci Świętego Biskupa.

mat. prasowe

Uroczysta procesja z udziałem Episkopatu Polski wyruszy z wawelskiego wzgórza o godz. 9.00, a zakończy się na Skałce, gdzie przy ołtarzu Trzech Tysiącleci Mszy świętej ku czci świętego Stanisława przewodniczył będzie i wygłosi homilię Ksiądz Arcybiskup Jan Romeo Pawłowski, Sekretarz ds. Przedstawicielstw Papieskich w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Reklama

Wyjątkowy koncert „Wołanie o Pokój”

Paulini ze Skałki szczególnie zapraszają wszystkich Ukraińców obecnie zamieszkujących ziemie krakowskie. Uroczystość ku czci św. Stanisława jest wyjątkową okazją, abyśmy Wszechmogącego Boga z ufnością prosili o dary pokoju, męstwa i wytrwałości dla tych, którzy walczą o wolność Ukrainy.

Wyjątkową okazją ku temu będzie plenerowy koncert: „Wołanie o Pokój”, który rozpocznie się bezpośrednio po Mszy świętej (ok. godz. 12.00). Wstąpią w nim pochodzący z Ukrainy Soliści Opery Krakowskiej i Lwowskiej oraz Orkiestra i Chór Bazyliki Ojców Cystersów w Mogile.

PROGRAM KONCERTU:

1. G.F. Haendel „Canticorum jubilo”
2. M. Łysenko „Pieśń Tarasa” – W. Pańkiw, Z. Danchak
3. O. Bilash „Zhuravka” („Żuraw”) (sł. V. Yuchimovich) – O. Balanko, Z. Danchak
4. M. Scoryk „Jakby meni cherevyky” („Gdybym miała buty”) (sł. T. Shevchenko) – O. Balanko, Z. Danchak
5. Ch. Gounod „Laudate Dominum”
6. W. Kwasnewszkyj „Modlitwa” – Z. Grzybowska
7. Łemkowska pieśń „Pływe kacza” – Z. Grzybowska
8. Z. Kodaly „Stabat Mater”
9. M. Łysenko „Oj odna ja, odna” („Oj sama ja sama”) – L. Kachala, Z. Danchak
10. C. Franck „Panis angelicus” – L. Kachala, Chór i Orkiestra
11. M. Łysenko „Reve ta stohne Dnipr shyrokyy” („Ryczy i stęka Dniepr szeroki”), (sł. T. Shevchenko) – W. Pańkiw, Z. Danchak
Kierownictwo Artystyczne – prof. Katarzyna Oleś – Blacha, Opera Krakowska.

Reklama

W trakcie koncertu odbędzie się kwesta na rzecz Rodzin z Ukrainy, które znalazły schronienie w gościnnych progach Klasztoru Paulinów na Skałce.

pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę