Nasze projekty

„Twarz zawsze wzbudza najwięcej emocji”. Negatywne komentarze po renowacji polichromii, urząd wyjaśnia

Zdaniem internautów, po renowacji polichromia "Matki Boskiej w stroju krakowskim" znacznie odbiega od oryginalnego zamysłu autora. Na falę negatywnych komentarzy odpowiedzieli pracownicy instytucji, która czuwała nad konserwacją dzieła.

fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie/Facebook

W kościele franciszkanów w Krakowie zakończyły się prace konserwatorskie przy dekoracjach ściennych autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. „Przeszły gruntowną i bardzo analityczną konserwacje” – poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie.

Artysta przeniósł na ściany kościoła „swoje najwspanialsze kartony, takie jak ,Łucznicy, Strącenie Aniołów, Matka Boska w stroju krakowskim czy Caritas”.

Obecnie konserwatorzy posługując się oryginalnymi kartonami i archiwalnymi fotografami przywrócili polichromiom Wyspiańskiego ich właściwy wygląd” – poinformowano.

Reklama

Pod postem urzędu wiele emocji wzbudziła wzbudziła polichromia „Matki Boskiej w stroju krakowskim”, która – zdaniem internautów – odbiega od wizji mistrza.

Jest reakcja na negatywne komentarze

Na komentarze szybko zareagowali pracownicy urzędu, którzy wyjaśnili, że „w konserwacji zmiana wyglądu twarzy zawsze wzbudza najwięcej emocji”, ale polichromia „Matki Boskiej w stroju krakowskim” nie odbiega od oryginalnej wizji Wyspiańskiego.

„Pragniemy wyjaśnić i doprecyzować, że zdjęcie które przedstawia wizerunek ,,Matki Boskiej w stroju krakowskim’’ przed konserwacją, jest efektem wtórnych przemalowań, które znacznie zafałszowały i zniekształciły wygląd oryginału. Nie była to twarz jaką autentycznie namalował Wyspiański” – czytamy.

Reklama

Jak podkreślili pracownicy instytucji, „zdjęcie przedstawiające obecny wizerunek Matki Boskiej, po konserwacji, jest za to wynikiem wnikliwych prac konserwatorskich, które przywróciły polichromii jej autentyczny wygląd”.

kh/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę