Nasze projekty

Tradycja, którą zapoczątkował Jan Paweł II. Pod Oknem Papieskim rozbłysła choinka

W sobotę, 17 grudnia uroczyście rozświetlono światełkami choinkę pod Oknem Papieskim. To nawiązanie do tradycji stawiania bożonarodzeniowego drzewka na Placu Św. Piotra, którą zainicjował Jan Paweł II. Od 2006 roku tradycja ta została zainicjowana także w Krakowie.

fot. Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe/flickr.com

Choinka ustawiana przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich jest nawiązaniem do bożonarodzeniowych drzewek stawianych Janowi Pawłowi II w Watykanie. Pierwsze z nich pojawiło się tam w 1982 roku. Od tamtej pory oświetlone drzewko wpisało się na stałe w obchody Bożego Narodzenia w Rzymie. Papież zawsze wieczorem podchodził do okna, żeby popatrzeć na tę choinkę i sprawdzić, czy ludzie przychodzą do stojącego pod nią żłóbka.

W Krakowie tradycję umieszczania rozświetlonej choinki oknem papieskim zainicjowano w 2006 r. Metropolita krakowski zauważył w tym roku, że zapalenie światełek na choince ma symbolizować nadchodzące narodziny Jezusa. Jesteśmy też w wyjątkowym miejscu – pod Oknem Papieskim, z którego nieraz przemawiał do nas św. Jan Paweł II. Myślę, że patrzy dziś na nas i cieszy się, że gromadzimy się tu razem radośnie – powiedział.

Dodał, że niewątpliwie wielką przyjemność sprawiłoby papieżowi Polakowi śpiewanie kolęd, które stanowiło element wydarzenia. To dla niego była wyjątkowa modlitwa i podziękowanie Bogu za to, że Chrystus urodził się w Betlejem i jest z nami, błogosławiąc nam oraz obdarzając nas dobrem, serdecznością i pokojem – mówił abp Jędraszewski.

Reklama

Postawienie choinki przed Oknem Papieskim i jej rozświetlenie od lat łączy ludzi z różnych instytucji, firm, służb i wspólnot czy też zespołów. W tym roku wydarzenie uświetnił występ zespołu Mała Armia Janosika.

Tradycyjnie zapaleniu światełek na choince pod Oknem Papieskim towarzyszy wręczenie upominków dla dzieci – w tym roku przygotowano 3 tysiące takich paczek.

W tym roku wybrano ok. 15-metrową jodłę, która liczy mniej więcej 60 lat i pochodzi Nadleśnictwa Piwniczna. Rosła, jak podkreślają leśnicy, w „przepięknej dolinie, gdzie Maria Kownacka pisała swoje opowiadanie o Rogasiu z Doliny Roztoki”.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę