Nasze projekty

Prymas Polski: pielęgnujmy w sobie gotowość i cierpliwość do towarzyszenia innym w ich cierpieniu

„Nasza pamięć, modlitwa i troska o ludzi chorych i w podeszłym wieku nie może być jednorazowym, akcyjnym zrywem, ale musi być stałą gotowością serca i rąk” - mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak przed 31. Światowym Dniem Chorego.

fot. Episkopat News/flickr.com

Prymas Polski zwraca uwagę na potrzebę obecności, bliskości i czułości wobec ludzi doświadczonych cierpieniem i przygniecionych brzemieniem wieku. Bardzo wyraźnie mówi o tym papież Franciszek – który w orędziu na tegoroczny Dzień Chorego – samotność i opuszczenie w chorobie i starości nazywa nieludzkim.

Dlatego potrzeba, abyśmy pielęgnowali w sobie wrażliwość serca, gotowość i cierpliwość do towarzyszenia innym w ich cierpieniu, byśmy w tym towarzyszeniu nie tylko przynosili im ulgę fizyczną i dbali o codzienne potrzeby, ale byli naprawdę blisko w tym, co przeżywają, w bólu, lękach, bezradności. Byśmy po prostu nie byli obojętni, bo jak pisze papież Franciszek wszyscy potrzebujemy współczującej uwagi, która potrafi się zatrzymać, zbliżyć, uzdrowić i podnieść – mówi abp Polak.

„Chciejmy i my wychodzić z pociechą do naszych sióstr i braci”

Prymas podkreśla również, że tej obecności i bliskości nie da się niczym zastąpić. Niczym nie można wypełnić pustki braku relacji z drugim. W chorobie, niepełnosprawności, starości, gdy stajemy się krusi i zdani na innych, jest to jeszcze bardziej dotkliwe. Bolesne, okrutne i krótkowzroczne jest więc zaprzeczanie tej potrzebie, wypieranie jej czy zagłuszanie produktywnością, efektywnością, rzeczami, które możemy podarować sobie i innym.

Reklama

Arcybiskup gnieźnieński przypomina również o darze modlitwy za chorych, ale i z chorymi. Naśladując Chrystusa, który z miłością i troską pochylał się nad chorymi, uzdrawiał cierpienia fizyczne i duchowe, chciejmy i my wychodzić z pociechą do naszych sióstr i braci, modlić się nie tylko za nich, ale wspólnie z nimi, zwłaszcza w chwilach najtrudniejszych – mówi abp Polak zachęcając także do modlitwy za wszystkich, którzy zawodowo zajmują się niesieniem ulgi w cierpieniu: lekarzy, pielęgniarki, wszystkich pracowników służby zdrowia, wolontariuszy pomagających w hospicjach i domach pomocy społecznej.

CZYTAJ: Kapelan szpitala: w chorobie ludzie często uświadamiają sobie, że tak naprawdę nie mają nic

W Światowy Dzień Chorego 11 lutego abp Wojciech Polak będzie sprawować Mszę św. w szpitalu w Inowrocławiu. Tydzień później, 18 lutego, odprawi Mszę św. w szpitalu w Wągrowcu. W czasie liturgii będzie miało miejsce poświęcenie kaplicy szpitalnej i wniesienie relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej, która całe życie poświęciła służbie chorym „nie z zaciśniętymi zębami – jak mówiła – nie dla umartwienia, nie dla przymusu, nie jako drabiny do nieba”, ale po prostu, z miłości. 21 lutego abp Polak poświęci kaplicę w szpitalu w Gnieźnie.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę